Kontroloři našli v účetnictví ministerstva zemědělství chyby za 1,2 miliardy | E15.cz

Kontroloři našli v účetnictví ministerstva zemědělství chyby za 1,2 miliardy

Petr Bendl
Petr Bendl
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil v údajích účetní závěrky ministerstva zemědělství za rok 2011 chyby za 1,2 miliardy korun. Vznikly především kvůli špatnému účtování poskytnutých dotací, které měly stanovené vyúčtování až v následujícím roce. Ministerstvo nedostatky v oblasti účetnictví přiznalo a chystá nápravu.

Uvedla to mluvčí NKÚ Olga Málková. Ke spolehlivosti účetní závěrky se úřad nevyjádřil, zdůvodnil to nejasnostmi v účetních předpisech. NKÚ opakovaně upozorňuje, že pravidla pro vedení účetnictví a výkaznictví organizačních složek státu musí být v celém rozsahu jednoznačná, srozumitelná a úplná.

V účetní závěrce ministerstva zemědělství za rok 2011 ale nebylo možné vyhodnotit správnost použití pravidel u více než 62 miliard korun, proto se NKÚ ke spolehlivosti závěrky nevyjádřil. Nejasnosti se podle Málkové týkaly například předfinancování výdajů, které má později proplatit EU, nebo majetkové účasti státu v obchodních společnostech.

Kontroloři také zjistili, že ministerstvo zemědělství v roce 2011 zaplatilo soukromé společnosti přes 60 milionů korun, a to na základě rozhodnutí soudu, protože resort musel dostát svému ručitelskému závazku za půjčku státního podniku. Za úvěr 100 milionů korun se ministerstvo v roce 1992 zaručilo v rozporu s tehdejším právním řádem. Státní podnik dluh bance nevrátil. Část resort zemědělství uhradil v roce 1995, šlo o 70 milionů korun. Zbytek pohledávky banka postoupila soukromé firmě, která ministerstvo o částku i s úroky zažalovala. Soud nároky soukromé firmy potvrdil.

Ministerstvo zemědělství předloni také na základě kvalifikačních dohod uzavřených se svými zaměstnanci zaplatilo školné a výdaje spojené se studiem na vysoké škole 21 zaměstnancům za celkem 880 tisíc korun.

„Úhrada školného je podle NKÚ právem smluveným nad rámec povinností organizační složky státu podle zákoníku práce, a proto v rozporu se zákonem o rozpočtových pravidlech,“ uvedl úřad. Pro podezření z porušení rozpočtové kázně bylo zjištění oznámeno správci daně.

„Zjištění v oblasti účetnictví ministerstvo akceptuje a již přijalo opatření k jejich nápravě, k dalším zjištěním uvedeným v kontrolním závěru podalo námitky již 9. listopadu. 2012,“ reagoval úřad. Například školné hrazené zaměstnancům studujícím na vysokých školách je prý v souladu s příslušným ustanovením zákoníku práce.

:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.