Kvůli drahým energiím budeme velkou část roku „pracovat na Rusko“, říká ekonom Cyrrusu

Do nejvyšší inflace od konce devadesátých let se v Česku promítá také prudký růst cen pohonných hmot.

Do nejvyšší inflace od konce devadesátých let se v Česku promítá také prudký růst cen pohonných hmot. Zdroj: ČTK / Chaloupka Miroslav

Meziroční míra inflace dosáhla v březnu 12,7 procenta, byla nejvyšší od roku 1998. A rychlé zdražování bude letos ještě pokračovat. „Lze čekat další zesilování cenových tlaků u potravin, kde se ještě nestačilo ani plně propsat loňské zdražování zemědělských komodit a již nyní k němu lze přidat omezení exportu obilovin z Ukrajiny a hnojiv z Ruska, což ceny dále zvýší,“ říká v rozhovoru pro deník E15 hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil s tím, že se peněženky ztenčí i kvůli rostoucím nájmům.

Nakolik jsou dnes zveřejněná čísla překvapením?

Není to překvapení, protože se podobná čísla bezprostředně před jejich zveřejněním víceméně čekala. Z dlouhodobějšího pohledu je to však skutečný šok, jelikož například před rokem nikdo podobnou inflační nálož nepředpokládal. A jen zčásti to lze přičíst tomu, že nikdo z pochopitelných důvodů nepočítal s tím, že v Evropě vypukne válka. Prvním překvapením byla již intenzita postpandemické inflace, která se na aktuálních datech přitom stále významně podepisuje.

Jaký je další výhled vývoje inflace? Jsou položky, jejichž zdražení se teprve může projevit v inflaci v následujících měsících?

V nejbližší době je prakticky zaručeno, že inflace bude růst. Energetické suroviny, které se na ní významně podílejí, dosud nevykazují známky většího uklidnění, hlavně pak pokud jde o zemní plyn. To se bude čím dál silněji odrážet v účtech podniků i domácností, jimž budou postupně dobíhat období fixace. Dražší energie se navíc přelévají i do ostatních kategorií, jelikož slouží jako vstup do výroby téměř všeho. Zároveň lze čekat další zesilování cenových tlaků u potravin, kde se ještě nestačilo ani plně propsat loňské zdražování zemědělských komodit a již nyní k němu lze přidat omezení exportu obilovin z Ukrajiny a hnojiv z Ruska, což ceny dále zvýší.

Video placeholde
Co je stagflace? • Videohub

V neposlední řadě lze počítat i s dalším zdražováním nájmů, kam se bude přesouvat poptávka těch, které dražší nemovitosti i hypotéky vytlačí do tohoto způsobu bydlení. Určitý vliv bude mít i vlna ukrajinských uprchlíků, z nichž alespoň část zamíří do komerčních nájmů. 

Kdy bychom se mohli dočkat vrcholu inflace?

Vrchol inflace očekávám v letních měsících okolo šestnácti procent. Následovat by měl jen velmi pozvolný pokles, který bude ovšem způsoben spíše vyšší srovnávací základnou z loňského podzimu než skutečným zvolněním tempa zdražování. Letošní rok tak v průměru pravděpodobně přinese inflaci přes třináct procent.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!