Miliardář Krúpa převedl část podílu v Arca Capital na své kolegy | E15.cz

Miliardář Krúpa převedl část podílu v Arca Capital na své kolegy

Pavol Krúpa
Pavol Krúpa
• 
ZDROJ: rasch jan/euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Majoritní vlastník slovensko-české investiční skupiny Arca Pavol Krúpa převedl část svého podílu na své dlouholeté spolupracovníky Rastislava Veliča a Henricha Kiša. Velič získal dvacet procent a Kiš deset procent. Krúpa zůstal se 40 procenty hlavním akcionářem.

„Převod podílu na Veliča a Kiša jsem se rozhodl uskutečnit na základě ohodnocení jejich dlouholeté činnosti ve společnosti Arca,“ uvedl Krúpa. Oba pro firmu pracují od roku 1999. Celkem 30 procent společnosti zůstalo dlouholetému obchodnímu partnerovi Peterovi Krištofovičovi.

Finanční skupina Arca činnost směřuje především na správu aktiv, energetiku a hledání obchodních příležitostí. Nyní spravuje aktiva okolo 400 milionů eur (10,9 miliardy korun).

Mezi historicky klíčové projekty skupiny patří obchod s akciemi slovenské Zentivy či společnosti Moravia Energo. Rozsáhlé investice uskutečňuje Arca též na Ukrajině.

50 milionů za pohledávky České exportní banky

S Moravia Energo je spojeno jméno expremiéra a bývalého předsedy ČSSD Stanislava Grosse, který v říjnu 2007 prodal svůj tehdejší, zhruba třetinový podíl v této firmě za 110 milionů korun. Od Grosse akcie odkoupila Arca Capital Bohemia. Gross přitom podíl v Moravia Energo na jaře téhož roku koupil za necelých 20 milionů korun.

V minulém roce Krúpa nabídl České exportní bance 51,5 milionu eur (1,4 miliardy korun) za pohledávky 168 milionů eur (4,6 miliardy korun) za společností Slovakia Steel Mills. Nabídka byla podle banky nedostatečná.

Arca Capital vznikla v roce 2003 transformací skupiny firem patřících k All Finance Services. Skupina působila na slovenském kapitálovém trhu od roku 1994. Následovala spolupráce s významnými finančními skupinami a institucemi působícími na slovenském a českém kapitálovém trhu. Skupina působící především v regionu střední a východní Evropy má nyní zastoupení v Bratislavě, Praze, Londýně a v Kyjevě.

Miliardář Krúpa utratil za akcie O2 stovky milionů

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah