Nejistota na trzích svazuje ruce i ČNB, sazby nechává beze změny | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Nejistota na trzích svazuje ruce i ČNB, sazby nechává beze změny

ČTK

Bankovní rada České národní banky ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 1,75 procenta. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová.

Důvodem dnešního rozhodnutí je podle ekonomů především nejistý vývoj v zahraničí. Ten souvisí hlavně s vyjednáváním o brexitu a zhoršením výhledu vývoje německé ekonomiky. „Stejně jako na předchozím únorovém jednání rozhodování ČNB nebylo ani tolik o samotné domácí ekonomice, ale spíše o vnímání vývoje v zahraničí. Další růst sazeb ČNB se tak bude odvíjet právě od vývoje v zahraničí,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

„Je to logické rozhodnutí, které odráží množství nejistot ohledně budoucího vývoje ekonomiky a inflace,“ doplnil výkonný ředitel ČBA Pavel Štěpánek.

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč očekává v letošním roce jedno zvýšení úrokových sazeb. „Kdy a zda vůbec k takovému kroku dojde, bude záviset především na oživení hospodářského růstu v Německu a eurozóně obecně a s tím souvisejícím vývojem inflačních očekávání,“ uvedl.

Rekordní rok. Zisk bank a pojišťoven přesáhl 82 miliard

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Rada ČNB naposledy zvýšila úrokové sazby na zasedání loni 1. listopadu. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tehdy stoupla o 0,25 procentního bodu. Šlo tak o čtvrté zvýšení sazeb v řadě a celkově páté v loňském roce. Na zasedání v únoru rada nechala sazby beze změny.

Zasedání rady se dnes zúčastnilo všech sedm jejích členů. Tisková konference po jednání rady začne ve 14:15, kde guvernér ČNB Jiří Rusnok oznámí důvody dnešního rozhodnutí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!