Největší francouzská banka BNP Paribas se vrátila k zisku | E15.cz

Největší francouzská banka BNP Paribas se vrátila k zisku

BNP Paribas
BNP Paribas
• 
ZDROJ: Laurent Vincenti, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší francouzská banka BNP Paribas se ve druhém čtvrtletí vrátila k zisku díky vysokému růstu příjmů, prodeji majetku a absenci mimořádných nákladů. Čistý zisk za tři měsíce do konce června činil 2,56 miliardy eur (69,3 miliardy korun) ve srovnání se ztrátou 4,22 miliardy eur ve stejném období loni, kdy musela banka zaplatit pokutu téměř devět miliard USD (222,6 miliardy korun) za porušení sankcí USA.

Banka v minulém čtvrtletí také zaúčtovala mimořádný zisk 420 milionů eur z prodeje sedmiprocentního podílu v provozovateli obchodních center Klépierre. Příjmy ve druhém čtvrtletí vzrostly o téměř 16 procent na 11,08 miliardy eur. K růstu přispěly vysoké příjmy z obchodování s akciemi, silný dolar a nedávno koupené společnosti. Silný dolar podpořil hlavně aktivity v oblasti zahraničních finančních služeb a investičního bankovnictví, výkon divize drobného bankovnictví na domácím trhu za výkonem zahraničních aktivit výrazně zaostal.

Podobně jako další evropské banky BNP Paribas těžila z výkyvů na finančních trzích, zvláště v Asii, které pomohly zvýši její příjmy z obchodování s akciemi a deriváty. Výsledky také ukazují na mírné oživení poptávky po úvěrech v Evropě.

Příjmy divize investičního a firemního bankovnictví stouply o 15,6 procenta. Vysoký byl hlavně objem obchodů s akciemi. Příjmy divize zahraničních finančních služeb, která zahrnuje drobné bankovní služby, správu majetku pro bohaté klienty a spotřební finanční a pojišťovací služby v zemích mimo eurozónu, vzrostly o 21 procent. Příjmy divize drobných bankovních služeb ve Francii, Itálii, Belgii a Lucembursku se zvýšily jen o 2,7 procenta, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah