Nová cla donutila výrobce ke zvýšení cen, upozorňuje americká centrální banka | E15.cz

Nová cla donutila výrobce ke zvýšení cen, upozorňuje americká centrální banka

Fed
Fed
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Američtí výrobci zvýšili ceny kvůli novým clům, inflace ale byla ve větší části země umírněná. Uvádí to americká centrální banka (Fed) v pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky, takzvané Béžové knize. Ekonomika se podle ní zdá být v mírném až přiměřeném růstu, přičemž podniky v řadě sektorů hlásí nedostatek pracovníků.

Ze zprávy, která vychází z údajů získaných od září do poloviny října ve 12 měnových distriktech, jsou zřejmé obavy podnikatelů z obchodní války administrativy prezidenta Donalda Trumpa s Čínou a konfliktů s ostatními předními obchodními partnery.

„Výrobci uváděli, že zvyšování cen hotových výrobků pramení z nutnosti,“ píše Fed. Důvodem tohoto růstu jsou vyšší náklady na suroviny, jako je ocel, což připisují na vrub clům. Fed nicméně naznačil, že inflační tlaky se nejeví jako příliš silné. „Růst cen pokračuje, ve všech distriktech stoupají mírným až přiměřeným tempem,“ uvedl

Centrální banka, aby zabránila příliš rychlému růstu cen, zvýšila letos úrokové sazby už třikrát a očekává se, že na prosincovém zasedání přistoupí k dalšímu zvýšení, uvedla agentura Reuters.

Prezident Donald Trump uvalil cla na dovoz od řady obchodních partnerů, včetně Číny, Evropské unie, Kanady a Mexika, což vyvolalo odvetné kroky vůči vývozu Spojených států. Navzdory obchodním třenicím napětí na trhu práce zaměstnavatelům znesnadňuje v řadě oborů najít kvalifikované pracovníky, uvedl Fed.

Oficiální název americké centrální banky je Federální rezervní systém. Skládá se z 12 Federálních rezervních bank, z nichž každá zastupuje jeden měnový distrikt. Federální rezervní banky pak mají své pobočky, kterých je celkem 24.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah