O banku Emporiki se ucházejí celkem tři řecké bankovní domy | E15.cz

O banku Emporiki se ucházejí celkem tři řecké bankovní domy

Emporiki bank
Emporiki bank
• 
ZDROJ: Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nabídku na koupi problematické řecké banky Emporiki podaly dnes její francouzské matce Crédit Agricole dvě další přední řecké banky National Bank of Greece (NBG) a Eurobank. Přiřadily se tím k menší Alpha Bank, která svou nabídku předložila již dříve. NBG a Eurobank oznámily své nabídky ve sdělení pro aténskou burzu.

Crédit Agricole v červnu ohlásila, že chce ztrátovou Emporiki prodat, a vyzvala řecké banky, aby jí do dnešního dne předložily nabídky. Francouzská společnost koupila Emporiki v roce 2006 a od té doby do ní vložila šest miliard eur (151 miliard korun).

Řecké banky jsou od počátku dluhové krize před dvěma a půl roky pod tlakem na integraci, která by jim pomohla přežít krizi, provázenou odlivem vkladů z bank. Prodej Emporiki by podle analytiků mohl odstartovat dlouho očekávanou vlnu fúzí a akvizicí. Za další možný objekt zájmu se považuje státem vlastněná Hellenic Postbank.

Řecký státní fond pro podporu bank (HFHF) podle zdrojů agentury Reuters uvedl, že prodej Emporiki schválí jen v případě, že prodávaná banka bude plně solventní a rekapitalizována. To znamená, že Crédit Agricole do ní bude muset ještě před prodejem napumpovat další peníze.

HFSF již rekapitalizoval všechny tři zájemce o Emporiki, a stal se tím jejich největším akcionářem. Fond z části peněz z mezinárodního záchranného balíku v celkové sumě 130 miliard eur (3,3 bilionu korun) nalil do čtyř největších řeckých finančních ústavů včetně Piraeus Bank 18 miliard eur. Piraeus se už s vládou dohodla na převzetí zdravé části státem vlastněné ATEbank.

Emporiki má po Řecku 340 poboček, bilanční sumu 21,7 miliardy eur a zaměstnavá asi 7600 lidí. V loňském roce utrpěla ztrátu 1,5 miliardy eur.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah