Objem bankovních úvěrů v září zrychlil růst na 7,6 procenta | E15.cz

Objem bankovních úvěrů v září zrychlil růst na 7,6 procenta

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Celkový objem bankovních úvěrů stoupl ke konci letošního září meziročně o 7,6 procenta na 2,774 bilionu korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká bankovní asociace (ČBA). Růst zrychluje, loni činil necelých pět procent. Objem úvěrů poskytnutých obyvatelstvu vzrostl rovněž o 7,6 procenta.

„Domácí ekonomika rychle roste a tomu odpovídá i živá úvěrová aktivita. Celkový objem bankovních úvěrů stoupl ke konci září o 7,6 procenta, tedy nejrychleji za posledních šest let,“ uvedla hlavní analytička asociace Eva Zamrazilová. Zájem o nové úvěry v podnikové sféře podle ní v září polevil, což může být první známkou toho, že podniky aktuálně další úvěry nepotřebují, poněvadž již nemají další prostor pro investice či mají dostatek vlastních peněz.

V sektoru domácností je zájem o nové úvěry stále intenzivní a i nadále je koncentrován především na hypoteční trh. V prostředí nízkých úrokových sazeb z vkladů a rostoucích cen nemovitostí je nákup nemovitosti pro domácnosti logickou volbou, upozornila Zamrazilová.

Významné hypotéky

Nejvýznamnější složku úvěrů čerpaných domácnostmi představují úvěry na bydlení (950 miliard korun), z čehož devět desetin představují hypotéky (846 miliard korun). Objem úvěrů na bydlení meziročně stoupl o 7,3 procenta, růst objemu hypoték činil 8,1 procenta. Nové úvěry na bydlení byly v samotném září poskytnuty za 25,4 miliardy, což znamenalo meziroční vzestup o 15 procent. Celkově za leden až září domácnosti čerpaly nové úvěry na bydlení za 217 miliard, s meziročním zvýšením o 21,4 procenta.

Úvěrový 'boom' v bydlení panuje přibližně dva a půl roku. V květnu 2013 byla poprvé prolomena hranice nově poskytnutých úvěrů na bydlení v hodnotě více než 20 miliard korun za jeden měsíc. Ke konci září banky evidovaly se selháním pouze 2,4 procenta hypoték. Naopak kvalita pohledávek z kreditních karet je podstatně horší. V posledních měsících převyšuje podíl se selháním 14 procent.

Podniková sféra za první tři čtvrtletí načerpala úvěry v objemu 456,3 miliardy, což je o čtvrtinu více než za stejné období minulého roku. Je to prakticky téměř polovina celkového objemu úvěrů, které podniky bankám celkově dluží. V samotném září poskytly domácí banky podnikům půjčky za 45,6 miliardy korun. V meziročním srovnání jde o pokles o 7,5 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah