Objem trhu fúzí a akvizic v prvním pololetí dosáhl 2,8 miliard dolarů | E15.cz

Objem trhu fúzí a akvizic v prvním pololetí dosáhl 2,8 miliard dolarů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Česku se v první polovině roku uskutečnily fúze a akvizice za 2,8 miliardy dolarů. V regionu střední a jihovýchodní Evropy se český trh umístil na druhém místě za Tureckem a před Polskem. Vyplývá to z M&A barometru společnosti EY. V prvních šesti měsících roku 2015 uskutečnili investoři v Česku a čeští investoři v zahraničí 98 transakcí, což je na počet o 12 procent méně než loni a srovnatelné číslo s předloňským rokem.

„Současným trendem je stále rostoucí aktivita českých podnikatelů a investorů. Vyrostla zde skupina silných hráčů – vlastníků velmi úspěšných firem - pro něž je díky jejich velikosti expanze prostřednictvím akvizic v zásadě jedinou cestou k dalšímu růstu,“ říká Petr Kříž, výkonný ředitel společnosti EY pro fúze a akvizice v České republice.

Čeští investoři jsou stále aktivnější směrem do zahraničí, v porovnání s investory z ostatních zemí střední a jihovýchodní Evropy. Lépe v tomto ohledu jsou na tom jen turečtí investoři.

Současným trendem je stále rostoucí aktivita českých podnikatelů a investorů

Expanzi tuzemských investorů do zahraničí dokládá fakt, že největší transakcí prvního pololetí se zveřejněnou hodnotou byla koupě italských uhelných a plynových elektráren od společnosti E.ON Energetickým a průmyslovým holdingem miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče v hodnotě 592 milionů dolarů.

„Česká republika se mílovými kroky stává typickou západní ekonomikou. Na úrovni klíčových hráčů M&A trhu je patrné, že velkým českým hráčům začíná být v ČR těsno a nadále zintenzivňují své zahraniční aktivity. Opačným směrem se dívají zejména čínští investoři, pro které je Česká republika vstupním trhem do Evropy,“ uvádí Michal Hrmo, konzultant pro fúze a akvizice společnosti EY.

Globálnímu trhu fúzí a akvizic se letos nebývale daří. Hodnota transakcí vzrostla v prvním pololetí meziročně o 37 procenta zejména díky rekordní velikosti několika transakcí. „Podle našich odhadů má rok 2015 nakročeno být historicky nejlepším z pohledu fúzí a akvizic. První pololetí je celosvětově rekordní, přičemž je tu nadále potenciál k dalšímu růstu,“ říká Petr Kříž. Jde o nejlepší první půlrok 21. století.

Cílová společnost
(% podíl)
Stát Kupující Stát Hodnota transakce v mil. USD
Uhelné a plynové elektrárny společnosti E.ON Itálie Energetický a průmyslový holding, a.s. Česká republika 592
Logistické nemovitosti o výměře 255 000 m2 Česká republika AEW Europe Francie 168
EKOL, s.r.o. Česká republika Xi´An Shaangu Power Co., Ltd. Čína 56
Campus square nákupní centrum Česká republika CBRE Global Investors Spojené státy 53
Privax Ltd. Velká Británie AVG Technologies CZ, s.r.o. Česká republika 40
Futurum nákupní centrum Česká republika Czech Property Investments, a.s. Česká republika 26
Westgate Park Rudná Česká republika Prologis, Inc. Česká republika 26
Sudero s.r.o. Česká republika Solaria Energia y Medio Ambiente SA Španělsko 23
Záložna CREDITAS Česká republika Pavel Hubáček – soukromý investor Česká republika 21
Skupina Medicover/Mediconet Česká republika Česká republika Česká republika 12

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah