Podmínky stavebního spoření zpřísní. Půjde použít jen na bydlení a důchody | E15.cz

Podmínky stavebního spoření zpřísní. Půjde použít jen na bydlení a důchody

Nemám ho rád. 
Ministr financí Miroslav Kalousek 
ve svém tažení proti stavebnímu 
spoření slaví úspěchy. 
Zatím.
Nemám ho rád. Ministr financí Miroslav Kalousek ve svém tažení proti stavebnímu spoření slaví úspěchy. Zatím.
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stavební spoření budou nabízet i banky a nejenom stavební spořitelny. Návrh, který schválili poslanci v prvním čtení, také zpřísňuje státní podporu stavebního spoření. Bude možné ji použít pouze na bydlení nebo na důchodové připojištění.

Novela zákona o stavebním spoření počítá s tím, že státního příspěvku ke stavebnímu spoření půjde použít jen na bytové účely nebo na důchod. Tyto změny by měly platit od roku 2014 pro všechny smlouvy včetně těch dříve uzavřených.

Vývoj počtu klientů stavebních spořitelen Autor:

Zpřístupnění stavebního spoření bankám vysvětluje ministerstvo financí posílením konkurenčního prostředí a stability systému. Stavební spoření je navíc podle dřívějšího vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska finanční produkt, a není tak podle něj jediný racionální důvod, proč by ho měly poskytovat jen stavební spořitelny. Banky budou moci podle Kalouska žádat o povolení na stavební spoření nejdříve k 1. lednu 2015 a stavební spořitelny budou moci naopak žádat o bankovní licenci.

Stavební spořitelny poskytují úvěry pouze ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si u nich spoří, a celý systém striktně upravuje zákon. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak následně poskytnou klientovi, většinou půjčují, přičemž úrokové sazby závisí na délce doby fixace a na ceně peněz na mezibankovním trhu.

Sociální demokraté i poslanci VV neúspěšně navrhovali novelu zamítnout. „Domnívám se, že jde o takovou plíživou a salámovou metodu, jak vlastně stavební spoření zcela dostat do kolen a v důsledku udělat vše pro to, aby stavební spoření zaniklo,“ řekl řekl již loni Václav Votava (ČSSD).

Poslanec Michal Doktor (Jihočeši 2012) prohlásil, že pokud v návrhu zůstane ustanovení, které zavede účelovost podpory i na existující smlouvy, což označil za retroaktivitu, pak novelu při závěrečném hlasování nepodpoří. Pokud toto ustanovení z novely zmizí, pak je ochoten pro ni hlasovat.

Nejlepším penzijním spořením je teď byt

Byt jako investice aneb hypotéku vám zaplatí někdo jiný

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah