Pojišťovny vybraly v prvním čtvrtletí 31,1 miliardy, trh mírně rostl | E15.cz

Pojišťovny vybraly v prvním čtvrtletí 31,1 miliardy, trh mírně rostl

Pojišťovny vybraly v prvním čtvrtletí 31,1 miliardy, trh mírně rostl
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomeš, E15

ČTK

Český pojistný trh i v letošním prvním čtvrtletí stoupl jen nepatrně, pojišťovny vybraly na pojistném 31,1 miliardy korun, což je o 1,3 procenta meziročně více. Životní pojištění kleslo o 3,4 procenta, naopak neživotní pojištění rostlo o čtyři procenta. Vyplývá to z dat České asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 97procentním podílem na trhu. Loni trh vzrostl o procento na 116 miliard korun.

Předepsané pojistné za celé životní pojištění v 1. čtvrtletí dosáhlo 11 miliard Kč. Výrazně hůře si vedou produkty s jednorázově placeným pojistným, kde se předpis pojistného propadl o 43 procent. Předpis produktů s běžně placeným pojistným klesl meziročně o 1,1 procenta.

V životním pojištění poklesl meziročně počet aktivních smluv o více než 200 tisíc (minus 3,4 procenta) a počet nově uzavíraných smluv nadále klesá výrazným tempem (minus 35 procent). Po delší době se však začíná snižovat i počet stornovaných smluv.

Čekání na obrat v životním pojištění

„Situace, kdy je ukončeno 800 tisíc smluv a ve stejném období jich je sjednáno 600 tisíc, není při existenci 5,7 milionu aktivních smluv dobrá a neodpovídá zdravému vývoji produktu, který je konstruován jako dlouhodobý,“ uvedl ředitel asociace Jan Matoušek. Přesto věří, že v životním pojištění postupně dojde k obratu, ať už díky rostoucí finanční gramotnosti občanů, přijatým samoregulačním opatřením pojišťoven nebo efektu aktuálně projednávané regulace provizí, která pozitivně změní motivaci zprostředkovatelů.

V neživotním pojištění činilo předepsané pojistné za první čtvrtletí 20,1 miliardy korun. Růst je srovnatelný s růstem dosaženým za celý rok 2015. Povinné ručení stouplo o 1,9 procenta, což odpovídá tempu roku 2015. Havarijní pojištění svůj růst nadále zrychluje ze 6,1 procenta na aktuálních 9,2 procenta.

„Vzhledem k tomu, že meziročně stoupl počet havarijně pojištěných vozidel o více než osm procent, je vývoj předepsaného pojistného způsoben zejména tím, že si motoristé začali více uvědomovat rizika a svá vozidla více pojišťují,“ vysvětlil Matoušek. V souladu s příznivým vývojem ekonomiky lze podle něj sledovat i pozitivní vývoj v pojištění podnikatelských rizik. Tam byl meziroční nárůst o 3,8 procenta.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!