Polské banky pomohou lidem s hypotékou ve švýcarské měně | E15.cz

Polské banky pomohou lidem s hypotékou ve švýcarské měně

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Dirk Olbertz via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polské banky mají v úmyslu založit zvláštní fondy, jejichž cílem bude pomáhat lidem, kteří mají hypotéku denominovanou ve švýcarských francích. Tito lidé totiž kvůli prudkému posílení kurzu švýcarské měny teď čelí výraznému nárůstu měsíčních splátek. O plánech na vytvoření fondů dnes informoval šéf polské bankovní asociace Krzysztof Pietraszkiewicz. Banky podle něj předpokládají, že fondy bude zčásti financovat i stát.

Návrh počítá s vytvořením fondu pro restrukturalizaci hypoték zaměřeného na dlužníky s největšími problémy. Zahrnuje ale i vytvoření stabilizačního fondu, který by klientům bank pomáhal s přeměnou úvěrů z franků do domácí měny.

Tento fond by podle Pietraszkiewicze měly plnit z jedné třetiny banky a z jedné třetiny veřejný sektor. Zbývající třetina by měla pocházet z peněz, které již banky platí do státního fondu pro pojištění bankovních vkladů.

Polský ministr financí Mateusz Szczurek uvedl, že návrh bank není dostatečně podrobný, takže k němu jeho úřad zatím nemůže zaujmout jasné stanovisko. Možnost využití státního fondu pro pojištění bankovních vkladů nicméně nevyloučil.

Honba za nejnižší splátkou
Krátkozrakost Poláků či Maďarů při pořizování hypoték v cizí měně díky nižšímu úroku přirovnal Manfred Koller, místopředseda představenstva ČMSS, k současnému chování českých domácností, které si v době rekordně nízkých sazeb fixují úročení úvěrů na bydlení maximálně na tři až pět let. Často také jen na rok. “Češi si zvykli, že za posledních deset let, co jsou hypotéky běžné, úroky jen klesaly, jenže dnes už nemají kam klesat. Doufejme tedy, že za tři, pět let pro ně to překvapení nebude moc velké,” uvedl.

Jakubiak: Rozdělení nákladů není rovnoměrné

Šéf úřadu pro regulaci finančního sektoru KNF Andrzej Jakubiak ale návrh bank podrobil kritice. „Návrh by měl být založen na rovnoměrném rozdělení nákladů mezi strany smlouvy, v tomto případě mezi banku a klienta,“ citovala jej agentura Reuters.

Jakubiak už dříve představil vlastní plán, podle kterého by náklady bankovního sektoru během asi dvaceti let dosáhly 20 až 25 miliard zlotých (132 až 165 miliard korun). Pietraszkiewicz dnes odhad nákladů k návrhu bank neposkytl s tím, že jejich výše bude záviset na podmínkách na trhu.

Hypoteční úvěry ve švýcarských francích má asi 550 tisíc Poláků. Celková hodnota těchto úvěrů se odhaduje na 150 miliard zlotých (zhruba jeden bilion korun). Úvěry pocházejí převáženě z období před příchodem globální finanční krize, kdy byl kurz polského zlotého ke švýcarskému franku relativně silný.

Švýcarsko zrušilo omezení, frank vyletěl nahoru

Letos v lednu ale švýcarský frank výrazně posílil v reakci na rozhodnutí švýcarské centrální banky zrušit strop pro zpevnění franku vůči euru. Šéf hospodářské rady polské premiérky Janusz Lewandowski tento týden uvedl, že banky společně s vládou do května připraví konečnou podobu plánu na řešení problémů s hypotékami ve švýcarských francích.

Vláda již dříve navrhla systém úlev, v jehož rámci by měly banky snížit úrokové sazby. Vyloučila však cestu nuceného převodu hypoték do domácí měny s použitím starých kurzů, jak to učinilo Maďarsko.

Problémy i v Rakousku
Další zemí, která má velký objem úvěrů ve švýcarských francích a o které se v této souvislosti nikdy nemluvilo, je Rakousko. V tamních bankách leží hypotéky za 41 miliard franků. To odpovídá desetině velikosti tamního hospodářství. Další plačící dlužníci, kteří si napůjčovali ve francích, jsou ve Francii či Chorvatsku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.