Potvrzeno. Zuno banku koupil holding ABH ruských oligarchů | E15.cz

Potvrzeno. Zuno banku koupil holding ABH ruských oligarchů

Zuno banka
Zuno banka
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Internetovou banku Zuno, která působí v Česku a na Slovensku, získal od rakouské Raiffeisen Bank International ABH Holding (ABHH). Smlouva o prodeji již byla podepsána, transakce ale ještě podléhá schválení regulačními orgány. Nový majitel hodlá do banky investovat. Banka bude dále působit pod značkou Zuno a se stejným managementem. ABHH je mateřskou entitou pro skupinu Alfa Banking Group.

ABHH, soukromé konsorcium podniků se sídlem v Lucembursku, je mateřským konsorciem pro Alfa Banking Group. Ta se angažuje v bankovních a finančních službách v Nizozemsku, Velké Británii, Rusku, na Ukrajině, v Bělorusku a na Kypru. V prosinci 2014 představovala konsolidovaná aktiva skupiny 47,5 miliardy dolarů.

Alfa Group ovládají miliardáři Michail Fridman a German Chan. Fridman patří podle Lidových novin k nejbohatším ruským oligarchům. Ruské občanství má i byznysmen ukrajinsko-židovského původu German Chan.

Změna vlastnictví Zuno nebude mít podle mluvčího banky Vladimíra Michny žádný vliv na její klienty v Česku a na Slovensku. Jejich vklady budou dál chráněné podle rakouského zákona o ochraně vkladů. Centrála banky zůstane ve Vídni.

Zuno nemá klasické pobočky

„Změna majitele nám umožní posilnění a růst našeho podnikání na Slovensku a v České republice, tedy na trzích, na které se budeme nadále naplno zaměřovat. Zuno také získává příležitost vyhodnotit možnosti vývoje nových produktů a expanze na nové trhy,“ uvedl generální ředitel banky Oyvind Oanes.

„Plánujeme podporovat Zuno v růstu jeho klientské základny napříč zeměmi, věříme, že má má silný potenciál k růstu jak nabízených produktů, tak v geografickém dosahu dalších evropských trhů. Těšíme se, až se Zuno přidá k Alfa Banking Group a bude součástí naší růstové strategie. Jsme zavázáni investovat nový kapitál do Zuno, aby se mohla posunout dopředu,“ uvedl předseda představenstva Alfa Banking Group Petr Aven.

Online banka Zuno zahájila svou činnost v roce 2010 na Slovensku, po kterém následovala v polovině roku 2011 ČR. Patří mezi první online banky ve střední a východní Evropě a nemá klasické pobočky.

Zuno působí v Česku od léta 2011, bojuje ale se ztrátami
- Banka, která od svého vzniku patřila do rakouské skupiny Raiffeisen Bank International, začala fungovat nejprve na Slovensku, a to v prosinci 2010. Do České republiky rozšířila své služby v červenci 2011, čtyři roky po polské mBank, nabízející převážně internetové bankovnictví se zajímavým úrokem z vkladů a bezplatným vedením účtu.
- Zuno od počátku lákala klienty kromě účtu vedeného zdarma na výhodné úročení vkladů. Vyššího zhodnocení peněz dosáhla banka i tím, že úroky připisovala denně. Pokud měl majitel účtu uspořeno méně než 127 500 korun, neplatil žádné daně z úroků. Jeden člověk mohl mít k jednomu běžnému účtu až deset spořicích.
- Výhodné úroky i nabídka služeb zdarma přitáhly bance desítky tisíc klientů, ve stejné době ale přišly s podobně koncipovanými službami další finanční ústavy. Šlo například Equa Bank, jež vznikla v červnu 2011 z Banco Popolare, nebo Air Bank ze skupiny PPF, která se otevřela v listopadu 2011. Zuno tak v letošním prvním pololetí měla dle Hospodářských novin asi 269 tisíc zákazníků, méně než mBank (542 tisíc), banka Fio (510 tisíc) a Air Bank (366 tisíc).
- Bance se sice podařilo na výhodné úročení přitáhnout velké množství střadatelů, kteří u ní mají uloženo zhruba 20 miliard korun, objem úvěrů v letošním prvním pololetí ale činil jen 1,6 miliardy korun. Zuno zatím celoročně generovala jen ztráty, loni to bylo 215 milionů korun.

Zuno mění od července podmínky a ceník, uleví hříšníkům

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah