Raiffeisen Bank International koupila platební společnost Akcenta CZ

Raiffeisen Bank

Raiffeisen Bank Zdroj: profimedia.cz

Raiffeisen Bank
2
Fotogalerie

Raiffeisen Bank International se dohodla na koupi české platební instituce Akcenta CZ. Podle navrhované vlastnické struktury získá RBI 70 procent Akcenty a zbývajících 30 procent získá její česká dceřiná Raiffeisenbank. Transakce podléhá schválení regulatorními orgány. Očekává se, že bude uzavřena do konce letošního května.

Akvizice zapadá do strategického cíle RBI stát se lídrem v obchodování s měnami ve střední a východní Evropě, uvedla banka. Zatímco přibližně 75 procent devizového trhu ve střední a východní Evropě obsluhují banky, zbývajících 25 procent je pokryto nebankovními poskytovateli, jako je Akcenta.

Akcenta bude úzce spolupracovat s obchodní složkou devizových a platebních transakcí RBI, společnost však nebude do RBI integrována, dodala banka.

„Akvizice dokonale zapadá do naší strategie, ať již s ohledem na obchodní expanzi, nebo naši cestu k digitalizaci s využitím zkušeností úspěšného progresivního hráče na trhu,“ uvedl člen správní rady RBI Łukasz Januszewski. Výhodou bude kombinace individuálního přístupu ze strany banky v kombinaci se snadnou obsluhou, na kterou jsou zvyklí u Akcenty,„ doplnil generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida.

Akcenta nabízí od roku 1997 služby zahraničního platebního styku a devizové operace, včetně těch zajišťovacích, zejména malým a středním podnikům v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Německu, kde obsluhuje 43 tisíc klientů, z toho více než 20 tisíc v Česku. Společnost měla na konci roku 2020 aktiva 93 milionů eur (cca 2,4 miliardy korun) a během toho roku uskutečnila pro své klienty transakce v celkovém objemu téměř sedmi miliard eur (180 miliard korun).

Raiffeisenbank poskytuje v ČR bankovní služby od roku 1993. Je pátou největší a systémově významnou tuzemskou bankou. V ČR má asi 130 poboček a klientských center. Majoritním akcionářem je rakouská Raiffeisen Bank International.