Raiffeisenbank čeká kvůli Ukrajině a Maďarsku ztrátu. První v historii

Pražské sídlo Raiffeisenbank

Pražské sídlo Raiffeisenbank Zdroj: Euro Tomas Novak

Rakouská finanční společnost Raiffeisen Bank International (RBI) očekává za celý letošní rok ztrátu, vůbec první ve své historii. Mohou za to problémy na Ukrajině a v Maďarsku. Generální ředitel Karl Sevelda upřesnil, že ztráta se bude pohybovat v rozmezí 50 až 500 milionů eur (1,4 miliardy až 14 miliard Kč). RBI je majoritním akcionářem české Raiffeisenbank.

RBI aktualizovala svůj odhad rezerv na ztrátové úvěry na 1,5 miliardy až 1,7 miliardy eur 41,3 až 46,8 miliardy korun z dosavadních 1,3 až 1,4 miliardy eur. Důvodem jsou hlavně vyšší rizika na Ukrajině kvůli politickému napětí v regionu.

Banka také bude muset přezkoumat ocenění nehmotných aktiv ukrajinské divize Raiffeisen Bank Aval. To by mohlo mít za následek další odpisy až 60 milionů eur.

Maďarská regulace

Zákony v Maďarsku donutily banky kompenzovat zákazníkům „nesprávně oceněné půjčky“. RBI tam proto očekává další náklady až 240 milionů eur. Z toho 67 milionů zaúčtovala ve druhém čtvrtletí, zbývající částku bude muset zaúčtovat ve druhé polovině roku.

„V důsledku nejnovějšího vývoje očekáváme negativní výsledky za rok 2014,“ uvedla banka v prohlášení. Bližší čísla však nezveřejnila. „Kromě těchto mimořádných výdajů zůstává očištěný provozní výsledek stabilní.“ Za rok 2015 už RBI očekává provozní zisk, uvedla agentura Reuters. Sevelda podle agentury Reuters dodal, že za žádných okolností by ztráta neměla být vyšší než půl miliardy eur.

Banka rovněž upozornila, že pokud budou přetrvávat sankce vůči Rusku kvůli situaci na Ukrajině, mohlo by to mít ve střednědobém výhledu negativní dopady na její bankovní aktivity. Nedomnívá se ale, že bude muset zvýšit kapitál. „Cítíme se dostatečně kapitalizováni, nevidíme potřebu zvýšení kapitálu,“ prohlásil Sevelda.

Ztrátu čeká také Erste

Kvůli problémům v Maďarsku a dalších zemích střední a východní Evropy očekává ztrátu za celý letošní rok i konkurenční rakouská Erste Group, která v tuzemsku vlastní Českou spořitelnu. Ztráta má činit rekordních 1,6 miliardy eur.

Maďarský parlament schválil v červenci zákon, podle něhož budou banky muset odškodnit klienty za kontroverzní praktiky při stanovování poplatků a úroků u úvěrů a za způsob určování kurzů u devizových půjček. Zákon je součástí plánu, kterým chce vláda ulevit Maďarům, kteří si v minulém desetiletí masově brali populární nízkoúročené úvěry v západních měnách, hlavně ve švýcarských francích. Po propadu forintu v době finanční krize se ale náklady těchto půjček prudce zvýšily.