Raiffeisenbank stoupl loni čistý zisk o 124 procent na dvě miliardy | E15.cz

Raiffeisenbank stoupl loni čistý zisk o 124 procent na dvě miliardy

Raiffeisenbank stoupl loni čistý zisk o 124 procent na dvě miliardy
Pražské sídlo Raiffeisenbank
• 
ZDROJ: Euro Tomáš Novák

ČTK

České Raiffeisenbank, která je pátou největší domácí bankou, stoupl loni čistý zisk meziročně o 124 procent na 2,05 miliardy korun. Za růstem zisku je snížení nákladů, pokles tvorby opravných položek i nižší srovnávací základna. Další větší banky loňské výsledky ještě nezveřejnily.

„Banka vykázala druhý nejvyšší zisk ve své historii, ke kterému přispěly mimo jiné nejnižší náklady i nejmenší tvorba opravných položek za poslední čtyři roky,“ uvedl místopředseda představenstva Raiffeisenbank Rudolf Rabiňák. Raiffeisenbank je podle něj v tuto chvíli v nejlepší kapitálové i likviditní kondici ve své historii.

Celková aktiva banky dosáhla 226 miliard a meziročně vzrostla o 15 procent. Klientské úvěry vzrostly o deset procent na 174 miliard, klientské vklady o 12,3 procenta na 164,7 miliardy korun. „Dařilo se nám v investicích a úvěrech domácnostem i firmám. Rekordní prodeje hypoték v posledních měsících roku způsobily, že jsme v počtu poskytnutých hypoték loni vzrostli o 12 procent, zatímco celý trh klesal,“ komentoval výsledky Rabiňák.

Celkové provozní výnosy banky klesly o 3,4 procenta především díky nižším výnosům z poplatků a nižším ziskům z operací na finančních trzích. Provozní náklady se meziročně snížily o 23,5 procenta na 5,3 miliardy korun.

Růst základního kapitálu

Čisté úrokové výnosy meziročně vzrostly o tři procenta na 5,9 miliardy, čisté příjmy z poplatků meziročně klesly o 10,5 procenta na 1,97 miliardy korun. Ostatní výnosy banky, které zahrnují výnosy z operací na finančních trzích a dividendové výnosy, meziročně klesly o 19,3 procenta na 1,06 miliardy korun.

V průběhu roku 2014 základní kapitálu banky vzrostl o 868,4 milionu korun. Kapitálová přiměřenost banky ke konci roku dosáhla 16,1 procenta proti 13,22 procenta ke konci roku 2013. Raiffeisenbank poskytuje v Česku bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!