Rakouské Volksbanken prudce klesl zisk, hrozí jí znárodnění | E15.cz

Rakouské Volksbanken prudce klesl zisk, hrozí jí znárodnění

Volksbank
Volksbank
• 

ČTK

Rakouské bance Österreichische Volksbanken hrozí znárodnění. Banka, která letos neprošla zátěžovými testy evropských bank, dnes uvedla, že její zisk v pololetí kvůli odpisům investic v Řecka prudce klesl a zřejmě nevyplatí za letošní rok dividendu. Posílila tak spekulace, že se stane třetí rakouskou bankou, která bude muset být znárodněna. Volksbanken je čtvrtým největším úvěrovým ústavem v zemi.

Rakousko napumpovalo v době finanční krize do Volksbanken jednu miliardu eur (24,2 miliardy korun). Získalo za to podíl bez hlasovacích práv avšak s podmínkou, že státní pomoc se přemění na majetek firmy, pokud banka nevyplatí v roce 2011 dividendu.

Čistý zisk banky v prvním pololetí klesl o 97 procent na 500 tisíc eur. Vzhledem k obtížné ekonomické situaci a pomalému prodeji majetku pak banka varovala, že zřejmě nebude schopná vyplatit za letošní rok dividendu. Původně banka čekala, že v letošním roce vykáže zisk po zdanění více než 100 milionů eur. Banka má však stále v plánu splatit do konce letošního roku 300 milionů eur ze státní pomoci.

Rakouské ministerstvo financí uvedlo, že zvažuje možnosti dalšího osudu Volksbanken, pokud nebude schopná vyplatit dividendu. Současně dodalo, že učiní vše, co bude v nejlepším zájmu daňových poplatníků.

Rakouský úřad pro dohled nad finančním trhem FMA dodal, že je s vedením banky v kontaktu a je přesvědčen, že banka bude pokračovat v zavádění kroků na posílení kapitálu, jak slíbila. Mezi tyto kroky patří prodej východoevropské divize VBI ruské Sberbank, který oznámila v červenci. Dohoda by měla být dokončena ještě v letošním roce. Rozvahu má posílit také prodej podílu šest procent v Raiffeisen Zentralbank.

Rakousko v roce 2008 znárodnilo Kommunalkredit, která byla divizí Volksbanken. V roce 2009 pak stát převzal Hypo Alpe Adria, tehdy divizi BayernLB, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.