Řecký bankrot se přiblížil, naznačují trhy. Tsipras dál věří v dohodu | E15.cz

Řecký bankrot se přiblížil, naznačují trhy. Tsipras dál věří v dohodu

Řecký premiér Alexis Tsipras
Řecký premiér Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výnosy řeckých státních dluhopisů výrazně vzrostly. Trh tím reaguje na obavy z brzkého státního bankrotu Řecka, což pomohlo stáhnout dolů i evropské akcie. Zadlužená země z jihu Evropy zápasí s nedostatkem hotovosti, k dohodě s mezinárodními věřiteli ale zatím nedospěla. Řecký premiér Alexis Tsipras řekl, že věří v její dosažení do konce dubna.

Nejistotu na trzích už dopoledne prohloubila zpráva listu Financial Times, podle níž řečtí činitelé neoficiálně kontaktovali Mezinárodní měnový fond (MMF) ohledně možnosti odkladu plateb. Nejmenovaní řečtí činitelé však podle Reuters tyto spekulace popřeli.

Řecko má v květnu splatit fondu ve dvou splátkách takřka miliardu eur (asi 27 miliard korun). MMF dal podle FT Aténám tento měsíc najevo, aby jej o odklad dlužních splátek zbytečně nežádalo.

Jednání by dokládala, že řecká vláda už jen obtížně získává peníze, jimiž by mohla doma vyplácet mzdy a důchody a zároveň hradit splatné závazky. Náladu na trhu zhoršila i pesimistická vyjádření ohledně možné dohody Atény s věřiteli. Podle Evropské komise není pokrok v jednáních s Řeckem o jeho reformních plánech dostatečný.

Krach jednání by znamenal, že Řecko nebude s to dostát včas svým finančním závazkům. Vláda by pak mohla být nucena zavést omezení na některé peněžní transakce a země by ve výsledku dokonce mohla opustit eurozónu.

Na tyto obavy reagovaly výnosy řeckých obligací, které odrážejí náklady státu na nové úvěry. Výnosy desetiletých státních dluhopisů řecké vlády stouply těsně pod 13 procent a výnosy tříletých dluhopisů se zvýšily na 28 procent. V roce 2012, kdy se trh domníval, že budoucnost Řecka v eurozóně visí na vlásku, však v jednu chvíli byly až na 120 procentech. Výnosy loni vydaných dvouletých státních dluhopisů vystoupily na rekordní maximum.

Pro britské sázkařské společnosti William Hill jsou vyhlídky na setrvání Řecka v eurozóně tak špatné, že firma se rozhodla už další sázky na odchod Řecka z eurozóny nepřijímat. Předpokládá totiž, že Řecko už je na pokraji příprav k vyhlášení státního bankrotu.

Premiér nové řecké levicové vlády Tsipras agentuře Reuters řekl, že stranám se od začátku jednání podařilo najít shodu v několika bodech, například v oblasti korupce či výběru daní. Neshody přetrvávají v otázkách týkajících se důchodové reformy, trhu práce, prodeje státního majetku a zvýšení daně z přidané hodnoty. Tsipras však prý zůstává pevně přesvědčen, že dohody bude dosaženo do konce dubna.

Obavy kolem Řecka stáhly dolů také evropské akcie, které v předešlém dni stouply na maximum za posledních 14 let. Západoevropský index FTSEurofirst 300 odpoledne odepisoval zhruba 0,8 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah