Řekové se chytají stébla, spojí druhou a třetí největší banku | E15.cz

Řekové se chytají stébla, spojí druhou a třetí největší banku

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz, kolaz E15

vrb

V Řecku i celé jihovýchodní Evropě vzniká nová největší bankovní skupina. Spojí se totiž řecká druhá a třetí největší banka - EFG Eurobank a Alpha Bank. Hodnota společných aktiv dosáhne asi 150 miliard eur (3,6 bilionu korun), spravovat bude vklady osmi miliony klientů v sumě asi 80 miliard eur. Fúzi obou institucí schválily správní rady obou bank. Nově vzniklý kolos by měl lépe snášet tlaky spojené s krizí a mít pozitivní vliv na celé řecké bankovnictví.

Řecká vláda a centrální banka už dlouho povzbuzují řecké banky ke spojování, které by jim pomohlo vydržet krizi. Z řeckých bank kvůli hospodářské recesi odcházejí vklady a zvyšují se objemy nesplácených úvěrů. Kvůli nedůvěře partnerů jsou navíc odstřiženy od evropského trhu mezibankovních úvěrů a jsou závislé na krátkodobých úvěrech od Evropské centrální banky. Fúze řecké bankovní dvojky a trojky by teď měla zvýšit odolnost celého řeckého bankovnictví.

„Spojení dvou vysoce se doplňujících soukromých bank s velkými synergickými efekty a jasným strategickým záměrem bude hrát klíčovou roli v hospodářském oživení Řecka,“ sdělily banky ve společném prohlášení.

Akcie všech řeckých bank prudce stouply

S akciemi obou bank aténská burza před plánovaným oznámením přerušila obchodování. Zpráva o chystaném oznámení ale prudce zvýšila akcie ostatních řeckých bank zhruba o 20 procent. První reakce tak pozitivní efekt na bankovní sektor potvrdily. Zvrátil se tak sestupný trend, kdy od počátku roku index řeckých bank klesl o 55 procent a od začátku 2010, kdy začala dluhová krize, ztratil více než tři čtvrtiny hodnoty.

„Prokazuje to, že dnešní krize by mohla být i příležitostí k nápravě, která dodá vzpruhu finančnímu sektoru i reálné ekonomice,“ řekl řecký ministr financí Evangelos Venizelos. „Je to první základní krok ke změně řecké bankovní mapy,“ uvedl šéf centrální banky Jorgos Provopulos.

Přijdou další fúze?

Banky také uvedly, že do spojené skupiny bude významně investovat katarský investiční fond Paramount Services Holding Limited, který by se měl později stát jejím předním akcionářem. Podle zdrojů agentury Reuters by fond měl poskytnout 500 milionů eur nákupem konvertibilních dluhopisů a poté by měl koupit nové akcie za 1,25 miliardy eur.

Alpha Bank v únoru odmítla návrh na převzetí ze strany řecké bankovní jedničky National Bank of Greece (NBG) s tím, že navrhované podmínky jsou pro její akcionáře nevýhodné. Dnešní fúze zřejmě v řeckém bankovnictví vyvolá snahy o další podobné transakce. Mluví se zejména o zájmu NBG o čtvrtou největší banku Piraeus.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.