Ruská Sberbank koupí rakouskou VBI za 585 milionů eur | E15.cz

Ruská Sberbank koupí rakouskou VBI za 585 milionů eur

Volksbank
Volksbank
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

Největší ruská banka Sberbank se dohodla, že koupí východoevropskou divizi rakouské firmy Österreichische Volksbanken za 585 milionů eur (14 miliard korun). Agentuře Reuters to dnes řekly zdroje blízké transakci. Součástí divize s názvem Volksbank International (VBI) je i česká Volksbank CZ.

„Byla podepsána závazná dohoda. Nyní musí být schválena akcionáři VBI,“ uvedl jeden ze zdrojů. Volksbanken kontroluje 51 procent akcií VBI. Po 24,5 procenta akcií vlastní francouzská Banque Populaire Caisse d'Epargne a německá DZ Bank/WGZ Bank.

Společnosti Sberbank a Volksbanken se na transakci v zásadě dohodly již minulý měsíc. Kupní cenu však zatím nezveřejnily. Sberbank chce převzetí VBI využít k zahájení expanze v Evropě.

Volksbanken je čtvrtou největší bankou v Rakousku. Firma potřebuje peníze na splácení státní pomoci v hodnotě miliardy eur, kterou obdržela během finanční krize.

Sberbank v prvním pololetí ztrojnásobila čistý zisk na 171,3 miliardy rublů (téměř 100 miliard Kč) z 60,7 miliardy rublů před rokem. V celém letošním roce počítá banka s nárůstem čistého zisku na 230 až 250 miliard rublů z loňských 182 miliard rublů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.