Ruské Sberbank unikla data statisíců zaměstnanců, včetně hesel k firemním počítačům | E15.cz

Ruské Sberbank unikla data statisíců zaměstnanců, včetně hesel k firemním počítačům

Sberbank
Sberbank
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Z ruské státem kontrolované banky Sberbank unikla jména a elektronické adresy zhruba 421 tisíc zaměstnanců. Únik dat má pravděpodobně na svědomí někdo ze současných nebo minulých pracovníků. Banka, která působí i na českém trhu, tvrdí, že informace zveřejněné na internetu nepředstavují žádné ohrožení pro její automatizované systémy ani pro klienty. Informoval o tom list Kommersant.

Databáze zaměstnanců banky byla zveřejněna na specializovaném fóru phreaker.pro v souboru o velikosti 47 MB. Celá jména a přístupové údaje do operačního systému pracovníků banky i jejích dceřiných společností včetně zahraničních byl k dispozici zdarma.

Počet záznamů ale přesahuje počet současných zaměstnanců banky, kterých je asi 300 tisíc. To může být způsobeno tím, že databáze obsahuje data o bývalých zaměstnancích. List zjistil, že informace jsou pravé a platné k 1. srpnu 2018.

Banka oznámila, že uniklá data nepředstavují kybernetickou hrozbu ani ohrožení jejích klientů. List podotýká, že primárně jde o negativní dopad na renomé banky. Data ale mohou být použita k masové distribuci phishingových e-mailů, reklamy a spamu. Zákazníci banky mohou pochybovat o tom, že banka, která nedokázala chránit údaje svých zaměstnanců, zajistí bezpečnost informací svých zákazníků, uvedl list.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah