Ruským bankám loni klesl souhrnný zisk o dvě třetiny | E15.cz

Ruským bankám loni klesl souhrnný zisk o dvě třetiny

Rubl (ilustrační foto)
Rubl (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Aldric van Gaver via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Souhrnný zisk ruských bank loni klesl meziročně o 67 procent na 192 miliard rublů (60,2 miliardy korun). Oznámila to tamní centrální banka. Ruská ekonomika už delší dobu setrvává v recesi, jejímž důsledkem je zhoršení kvality úvěrů. Hospodaření bank nepříznivě ovlivnily i vysoké úrokové sazby centrální banky. Mnoho bank přitom loni bylo ztrátových. Světlou výjimkou byla největší ruská banka Sberbank.

Aktiva bank se při započtení kurzových výkyvů snížila během roku o 1,6 procenta. Naopak rezervy na ztrátové úvěry byly ke konci uplynulého roku o třetinu vyšší než na jeho začátku. Zrychlila se i konsolidace v bankovním sektoru, během roku přibylo akvizic a fúzí.

Dnešní předběžné údaje ruského statistického úřadu ukázaly, že ruská ekonomika loni klesla o 3,7 procenta. Zaznamenala tak nejvýraznější pokles od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize. Ruská ekonomika se potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy, hospodářskou situaci ale navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah