Šanghajští obchodníci se děsí ohlášených Trumpových cel, místní index spadl na čtyřleté minimum | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Šanghajští obchodníci se děsí ohlášených Trumpových cel, místní index spadl na čtyřleté minimum

Šanghajští obchodníci se děsí ohlášených Trumpových cel, místní index spadl na čtyřleté minimum
Čínský jüan
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Hlavní index šanghajské burzy Shanghai Composite se propadl na nejnižší úroveň za téměř čtyři roky. Podle analytiků jde o reakci na zprávy, že prezident USA Donald Trump se chystá v nejbližších dnech oznámit nová cla na dovoz čínského zboží v hodnotě 200 miliard dolarů (4,4 bilionu korun) ročně. Index klesl o 1,11 procenta na 2651,79 bodu, což je nejnižší hodnota od 27. listopadu 2014.

Index takzvaných blue chips CSI300 ztratil 1,15 procenta a uzavřel na 3204,92 bodu. Propad o více než jedno procento zaznamenaly také indexy na akciové burze v Hongkongu.

Média s odvoláním na zdroje z Trumpovy administrativy o víkendu informovala, že prezident se chystá oznámit nová cla na dovoz z Číny už dnes. Peking podle tisku hrozí odvetnými kroky a odmítnutím účasti na jednání o vzájemném obchodu, které se má uskutečnit koncem září.

Obavy z eskalace obchodní války srazily akcie napříč celou burzou, například dílčí index realitního sektoru ztratil 1,4 procenta, průmyslové firmy celkově oslabily o 1,2 procenta a podniky ve zdravotnictví o 2,4 procenta.

New York už není „hlavním městem“ bohatých, sesadila ho asijská metropole

Na základě obav, že obchodní válka by mohla zbrzdit hospodářský růst Číny, napumpovala čínská centrální banka do finančního systému 265 miliard jüanů (843 miliard korun), což trh překvapilo.

Čínský jüan v reakci za zvýšené obchodní napětí oslabil a obchodoval se na úrovni 6,8756 jüanu za dolar. Později ztráty smazal a jeho kurz se nacházel na 6,8699 jüanu za dolar, uvedla agentura Reuters.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!