Šanghajští obchodníci se děsí ohlášených Trumpových cel, místní index spadl na čtyřleté minimum | E15.cz

Šanghajští obchodníci se děsí ohlášených Trumpových cel, místní index spadl na čtyřleté minimum

Šanghajští obchodníci se děsí ohlášených Trumpových cel, místní index spadl na čtyřleté minimum
Čínský jüan
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Hlavní index šanghajské burzy Shanghai Composite se propadl na nejnižší úroveň za téměř čtyři roky. Podle analytiků jde o reakci na zprávy, že prezident USA Donald Trump se chystá v nejbližších dnech oznámit nová cla na dovoz čínského zboží v hodnotě 200 miliard dolarů (4,4 bilionu korun) ročně. Index klesl o 1,11 procenta na 2651,79 bodu, což je nejnižší hodnota od 27. listopadu 2014.

Index takzvaných blue chips CSI300 ztratil 1,15 procenta a uzavřel na 3204,92 bodu. Propad o více než jedno procento zaznamenaly také indexy na akciové burze v Hongkongu.

Média s odvoláním na zdroje z Trumpovy administrativy o víkendu informovala, že prezident se chystá oznámit nová cla na dovoz z Číny už dnes. Peking podle tisku hrozí odvetnými kroky a odmítnutím účasti na jednání o vzájemném obchodu, které se má uskutečnit koncem září.

Obavy z eskalace obchodní války srazily akcie napříč celou burzou, například dílčí index realitního sektoru ztratil 1,4 procenta, průmyslové firmy celkově oslabily o 1,2 procenta a podniky ve zdravotnictví o 2,4 procenta.

Na základě obav, že obchodní válka by mohla zbrzdit hospodářský růst Číny, napumpovala čínská centrální banka do finančního systému 265 miliard jüanů (843 miliard korun), což trh překvapilo.

Čínský jüan v reakci za zvýšené obchodní napětí oslabil a obchodoval se na úrovni 6,8756 jüanu za dolar. Později ztráty smazal a jeho kurz se nacházel na 6,8699 jüanu za dolar, uvedla agentura Reuters.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!