Špatná personální politika ochuzuje světovou ekonomiku o 150 miliard dolarů | e15.cz

Špatná personální politika ochuzuje světovou ekonomiku o 150 miliard dolarů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, Mlada fronta E15

try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nesprávní lidé na nesprávných místech stojí firmy obrovské peníze navíc. V globálním měřítku jsou to stamiliardy dolarů. Odhalila to společná studie poradenské společnosti PwC a LinkedIn, největší profesní sociální sítě na světě.

„I české firmy se postupně učí, jak správně plánovat svoji budoucí pracovní sílu. Musejí si jasně definovat požadavky na své zaměstnance - nejenom jejich počty a náklady s nimi spojené, ale hlavně znalosti a dovednosti, které od nich budou v budoucnu vyžadovat. Tomu musí přizpůsobit programy na jejich doškolení či rekvalifikace, popřípadě na získání nových zaměstnanců,“ říká Daniel Soukup, manažer v HR oddělení PwC Česká republika.

Neschopnost zaměstnanců rychle se přizpůsobit požadavkům zaměstnavatele značně snižuje podle studie výkon firem. Pokud by firmy umístily vhodného zaměstnance na správnou pozici, vydělaly by v 11 zkoumaných ekonomikách o 150 miliard dolarů více.

Zbytečné náklady na vyhledávání nových vhodnějších kandidátů a odchody těch nesprávných činí v 11 zkoumaných ekonomikách (například Německo, USA, Čína) 20 miliard dolarů.

Celosvětová nezaměstnanost paradoxně narůstá i přesto, že zaměstnavatelé otevírají nová místa. Nemohou však pro ně najít vhodné kandidáty.

Sociální sítě prý pomohou

„Ke snížení nezaměstnanosti by přitom mohlo pomoci plné využívání moderních technologií jak zaměstnavateli, tak potenciálními zaměstnanci,“ vyplynulo z průzkumu.

„Potvrzuje se význam sociálních sítí v dnešním světě, kdy stále více propojují globální trh práce. Zaměstnavatelům umožňují vyhledat nejvhodnější kandidáty dle specifických požadavků a to nejen ty, kteří práci aktivně vyhledávají, ale také ty, kteří sice zaměstnání nehledají, ale nejsou se svou současnou pozicí spokojeni,“ dodává Daniel Soukup.

Studie Adapt to Survive analyzovala interakce více než 277 milionů uživatelů sítě LinkedIn a informace o 2600 zaměstnavatelích v databázi PwC Saratoga, která patří mezi nejobsáhlejší svého druhu na světě.

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah