Spekulace na evropské dluhopisy letos vynáší | E15.cz

Spekulace na evropské dluhopisy letos vynáší

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: reuters

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dluhopisy vyspělých evropských ekonomik jsou letos jediným masivněji vydělávajícím investičním aktivem.

Finanční trhy zachvátila dluhopisová horečka. Zatímco evropské akciové trhy letos postihl kolaps, kapitál se v tichosti nastěhoval do bondů vyspělých kontinentálních ekonomik. Z doposud konzervativních investic se tak letos staly burzovní trháky se zhodnocením zcela atypickým pro tento tržní segment. Bezpečný přístav německých státních dluhopisů už od Nového roku zhodnotil o tři procenta, šampionem je Británie, ostrovní bondy podražily o bezmála pět procent.

Německý dluh si tak podle dluhopisového indexu agentury Bloomberg, který sleduje vývoj cen bondů napříč splatnostmi vydávaných národními vládami, stojí nejvýše od loňského dubna, britské státní bondy jsou dokonce nejdražší za uplynulých pět let. V plusu je i Paříž, byť papíry francouzské vlády investorům letos zatím nabídly jen dvouprocentní zhodnocení. „Ceny půjdou dále vzhůru, ale už ne tak rychle jako dosud. Letošní tempo je zatím zběsilé,“ soudí analytik britské HSBC Steven Major.

Obrovský zájem investorů o státní dluhopisy zlevňuje vládám jejich financování. Za desetiletou půjčku Německu tak investoři aktuálně požadují roční úrok 0,27 procenta, tedy o polovinu méně než na počátku roku, Londýn pak získá na mezinárodních finančních trzích peníze nejlevněji od loňského ledna. Bondy se podle odborníků dostaly do přízně kvůli propadům ostatních investičních aktiv a přelévání peněz do bezpečnějších nástrojů.

Na jejich růst ale tlačí i záměr ECB posílit roli Frankfurtu na dluhopisových trzích. „Od března čekáme podstatné rozšíření dluhopisových nákupů Evropskou centrální bankou,“ dodává expert Pioneer Investments Tanguy Le Saout.
Při výběru vhodných destinací pro své peníze jsou nicméně bondoví investoři značně vybíraví. Jihoevropské papíry tolik netáhnou, když ceny portugalských nebo španělských dluhopisů letos oslabují spolu s akciemi. Nejvíce biti jsou letos burziáni zatím na bondech aténské vlády, které od počátku roku propadly o šestnáct procent.

Zdražily i české dluhopisy
Od počátku roku zhodnotily i dluhopisy české vlády. Ceny vládních bondů se splatností deseti let podražily od počátku roku o více než jedno procento. Zájem burziánů zároveň stlačil Česku náklady na financování. Zatímco na počátku roku požadovali investoři roční úrok 0,6 procenta, aktuálně je to o čtvrtinu méně.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah