Studie: V daňových rájích se schovává až 32 bilionů dolarů | E15.cz

Studie: V daňových rájích se schovává až 32 bilionů dolarů

Exotika, zájezdy, cestovky
Exotika, zájezdy, cestovky
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bohatí lidé a jejich rodiny mají na účtech v daňových rájích ukryto až 32 bilionů dolarů (672 bilionů korun). To představuje ztrátu na daních z příjmů 280 miliard dolarů (5,9 bilionu korun). Vyplývá to ze zprávy zveřejněné skupinou bojující proti daňovým rájům Tax Justice Network, kterou vypracoval bývalý ekonom konzultační společnosti McKinsey & Co. James Henry.

Objem majetku v daňových rájích je větší, než velikost americké a japonské ekonomiky dohromady. Studie odhaduje pouze objem soukromých financí na účtech v daňových rájích, nezahrnuje nefinanční majetek jako reality, zlato, jachty nebo dostihové koně. Podle Henryho odhadů se částka na účtech na konci roku 2010 pohybovala v rozmezí 21 až 32 bilionů dolarů.

Soukromý majetek v daňových rájích představuje „obrovskou černou díru ve světové ekonomice“, uvedl Henry v prohlášení. Studie použila údaje od Světové banky, Mezinárodního měnového fondu, Organizace spojených národů a centrálních bank a byla zveřejněna v době rostoucích obav veřejnosti i politiků z daňových úniků a vyhýbání se placení daní. Úřady v některých zemích, včetně Německa, dokonce platí za informace o možných daňových únicích ukradené z bank.

Zpráva také zdůrazňuje dopad, jaký má přesun peněz bohatých lidí do daňových rájů na rozvahy 139 rozvojových zemí. Podle průzkumu od 70. let minulého století nahromadili nejbohatší občané těchto zemí v daňových rájích 7,3 bilionu až 9,3 bilionu dolarů, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.