Švýcarská centrální banka dosáhla rekordního zisku, vydělává na devizových rezervách | E15.cz

Švýcarská centrální banka dosáhla rekordního zisku, vydělává na devizových rezervách

ČTK

Švýcarská centrální banka (SNB) vykázala za první tři čtvrtletí rekordní zisk 28,7 miliardy švýcarských franků (716 miliard korun). Za ziskem stály především příjmy plynoucí z rozsáhlých devizových rezerv banky, napsala agentura Reuters.

Centrální banka svůj zisk rozděluje mezi federální vládu a jednotlivé švýcarské kantony. K zisku přispěla rovněž záporná depozitní sazba, která v podstatě představuje zpoplatnění komerčních bank za uložení přebytečných peněz u SNB.

Investice centrální banky v zahraničních měnách se oproti konci loňského roku zvýšily o 12 procent na zhruba 666 miliard švýcarských franků. Tento nárůst byl důsledkem snahy SNB oslabit domácí měnu. Příjmy z těchto investic v období od ledna do září přesáhly 20 miliard švýcarských franků.

Výnos českého státního dluhopisu byl krátce nejnižší na světě, překonal i Švýcarsko

Šéf SNB Thomas Jordan před týdnem uvedl, že švýcarský frank zůstává výrazně nadhodnocený a že centrální banka by v případě potřeby mohla přikročit k dalšímu snížení úrokových sazeb. Silná domácí měna podkopává konkurenceschopnost švýcarských exportérů na zahraničních trzích.

Kurz švýcarského franku k euru v posledním roce:

EURCHF Chart

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!