Mercedes-Benz NAFA: Koncept malého auta z osmdesátých let | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Mercedes-Benz NAFA: Koncept malého auta z osmdesátých let, s komfortem třídy S

Jakub Havlíček

Německá automobilka Mercedes-Benz představila v roce 1981 koncept malého městského vozu. Ten později posloužil jako inspirace u třídy A. 

 

NAFA, neboli nezkráceně Nahverkehrsfahrzeug, zněl název konceptu automobilky Mercedes-Benz, který v překladu znamenal vozidlo na krátkou vzdálenost. Designově byl ještě kratší než podobné miniaturní vozy jako Toyota iQ či Aston Martin Cygnet.

Koncept německé automobilky nabízel velice zajímavé vlastnosti. Velmi malá karoserie v kombinaci s malým poloměrem otáčení a posilovačem řízení zní jako ideální kombinace pro manévrování v přeplněných městech. Také parkování bylo pro vůz NAFA hračkou díky natáčení všech čtyř kol.

O pohon tohoto drobečka se staral tříválec o objemu 1,0 litru a výkonem 30 kW (40 koní). Výkon byl pomocí automatické převodovky přenášen na přední kola. Není to žádná velká sláva, vzhledem k velikosti vozu a jeho využití byl ale výkon rozhodně dostačující.

Japonský elektromobil ze čtyřicátých let měl baterie v podlaze. Podívejte se

Mercedes svůj koncept vybavil posuvnými dveřmi, jaké známe například z modelu Peugeot 1007. Tento fakt společně s automaticky sklopnými zrcátky tak ještě více ulehčili řidiči parkování s vozem o šířce pouhých 1,5 metru. V interiéru podle německé automobilky na pasažéry čekal komfort sedadel luxusní třídy S. Tento fakt ale spíše zní jako vtípek autora tiskové zprávy.

Do masové produkce se ale tento koncept nedostal. Hlavním důvodem byla bezpečnost. Malý vůz totiž nesplňoval bezpečnostní standardy automobilky. I tak ale tento zajímavý koncept rozhodně nezůstal v zapomenutí. Idea inspirovala později první generace třídy A a také vozu Smart ForTwo.


Další zajímavé články o motorismu najdete na webu autorevue.cz >>>


Autor: Jakub Havlíček
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!