Rekordní růst veřejných zakázek. Klesá konkurenční tlak | E15.cz

Rekordní růst veřejných zakázek. Klesá konkurenční tlak

ČTK

Počet zadaných veřejných zakázek za tři letošní čtvrtletí vzrostl meziročně o 144 procent na 18 962 zakázek, což je tříletý rekord. Celková hodnota činila 244,3 miliardy korun, což byl meziroční nárůst o 83 procent. Dnes to uvedla analytická společnost CEEC Research.

Objem i počet zadaných veřejných zakázek rostl ve všech třech čtvrtletích. Ředitel CEEC Jiří Vacek však poukazuje na to, že vlivem rostoucího objemu zakázek se firmy již nehlásí do všech výběrových řízení, a tím klesá i konkurenční tlak, což vede k postupnému růstu cen. Například letos vyhlášené zakázky, které se již podařilo zadat, se vysoutěžily za cenu zhruba o dvě procenta nižší, než byla při oznámení. Podle Vacka však dříve nebylo výjimkou získat slevu i 20 procent.

Od ledna do září se ve Věstníku veřejných zakázek objevilo 5795 vypsaných soutěží v celkové hodnotě 262,8 miliardy korun. Co do počtu i objemu jde však v meziročním srovnání zhruba o čtvrtinový pokles. Nejméně tendrů bylo vypsáno v červenci až září, a to 1754 zakázek, jejich celková hodnota však byla nejvyšší a překročila 113 miliard korun.

Někdo ovlivňoval armádní zakázky, píše ve zprávě Vojenské zpravodajství

V samotném září vyhlásili zadavatelé 542 výběrových řízení v celkové hodnotě 25,5 miliardy korun. V meziročním srovnání je to pokles o 61 procent co do počtu, hodnota poklesla o tři čtvrtiny. CEEC ale poukazuje na to, že jde o srovnání s rekordním měsícem, když zadavatelé loni v září vyhlásili 1381 zakázek za 101 miliard korun. "Největší výběrové řízení měsíce září v hodnotě 2,5 miliardy korun vypsala Nemocnice Na Bulovce na zavedení dynamického nákupního systému pro dodávky léčivých přípravků," uvedla CEEC.

"Dosavadní trend v zadávání veřejných zakázek konkrétním dodavatelům svědčí o 'dobré kondici' celé ekonomiky a rostoucí důvěře investorů," cituje zpráva CEEC náměstka ministra průmyslu Jiřího Kolibu. Pro stavebnictví podle něj jsou a budou prioritní zakázky v dopravní infrastruktuře.

Žádáte o veřejnou zakázku? Musíte zaměstnat vězně. Zadavatelé mohou využít novou podmínku

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!