Jeho firma byla černým koněm pražské burzy. Teď hrozí Amanatovi vězení | E15.cz

Jeho firma byla černým koněm pražské burzy. Teď hrozí Amanatovi vězení

Jiří Liebreich

Víc než desetiletý trest vězení hrozí manažerům významné technologické firmy Kit digital kvůli podvodným machinacím v řádech desítek milionů dolarů. Akcie společnosti se do konce roku 2012 obchodovaly na hlavním trhu pražské burzy a na americkém Nasdaqu. Jeden z dua porotou odsouzených manažerů je zároveň bratrancem Humy Abedinové, místopředsedkyně kampaně Hillary Clintonové z prezidentských voleb.

Svého času úspěšná firma pražské burzy se dostala do problémů v listopadu roku 2012, když její vedení oznámilo, že má podnik vážné chyby v účetnictví a že bude muset přepracovat účty od roku 2009. Později skončil Kit digital v úpadku a ceny jeho akcií spadly prakticky na nulu.

Správní rada tehdy označila za viníka zakladatele společnosti Kaleila Tuzmana. Toho spolu s Omarem Amanatem, příbuzným Abedinové, odsoudila porota Federálního soudu v Manhattanu tento týden, informoval web Pagesix. Důvodem bylo umělé nafukování příjmů společnosti a způsobení milionových ztrát investorům.

Padlý technologický gigant před svým pádem profitoval z celé řady podniků. Podíl držel například ve společnosti, která vyprodukovala filmy jako Twilight (Stmívání) nebo The Hurt Locker (Smrt čeká všude).

Historie akcií KIT digital na pražské burze:

Historie akcií KIT digital na pražské burzeHistorie akcií KIT digital na pražské burzeAutor: E15
Pražské burze se daří skvěle, letos žádná akcie neklesla

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud