Kvůli krizi ztratila eurozóna téměř čtyři miliony pracovních míst | E15.cz

Kvůli krizi ztratila eurozóna téměř čtyři miliony pracovních míst

Demonstrace ve Španělsku, které krize zasáhla spolu s Řeckem nejvíce.
Demonstrace ve Španělsku, které krize zasáhla spolu s Řeckem nejvíce.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Share on Facebook Messenger
Krize již stála eurozónu 3,8 milionu pracovních míst. Nezaměstnanost se v letech 2007 až 2014 snížila pouze v Německu a na Maltě. Naopak nejhůře se situace vyvíjela v Řecku a ve Španělsku.

Absolutně nejvíce pracovních míst zaniklo ve Španělsku, kde na konci roku 2014 bylo o 3,3 miliony pracovních míst méně než v roce 2007. To byl pokles o 16 procent. V procentním vyjádření nejvíce míst zaniklo v Řecku, a to 23 procent, tedy téměř jeden milion pracovních míst. Z dalších zemí v Itálii zaniklo 871 tisíc míst, v Portugalsku 570 tisíc.

Nezaměstnanost se proti roku 2007 zlepšila pouze ve dvou zemích. V Německu vzniklo více než 2,2 milionu pracovních míst a míra nezaměstnanosti se zde zlepšila o 3,6 procentního bodu. Na Maltě se míra nezaměstnanosti zlepšila o půl procentního bodu.

Nezaměstnaných výhledově ubude

Konzultační společnost Ernst & Young (EY) se domnívá, že nezaměstnanost v eurozóně bude ve střednědobém horizontu klesat. Nahrává tomu i nejnovější statistika. Pondělní zpráva španělského ministerstva práce ukázala, že počet registrovaných nezaměstnaných ve Španělsku loni klesl o zhruba 5,4 procenta, což byl nejvyšší pokles od roku 1998.

Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat míra nezaměstnanosti v eurozóně činila v říjnu 11,5 procenta. Počet nezaměstnaných v eurozóně se mírně zvýšil o 60 tisíc na 18,395 milionu.

Vývoj míry nezaměstnanosti v eurozóně

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.