Lidí bez práce je nejméně za devět let, počet volných míst roste | E15.cz

Lidí bez práce je nejméně za devět let, počet volných míst roste

Lidí bez práce je nejméně za devět let, počet volných míst roste
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomeš_E15

ČTK

Nezaměstnanost v Česku v dubnu potřetí v řadě klesla, z březnových 4,8 procenta se dostala na 4,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Bez práce bylo ke konci měsíce 327 199 lidí, což byla nejnižší dubnová hodnota od roku 2008. Počet volných míst se opět zvýšil, a to na 159 072.

Pokles nezaměstnanosti oproti loňsku byl ještě výraznější. V dubnu 2016 totiž činila 5,7 procenta. Počet lidí bez práce klesl meziměsíčně o 28.913, a meziročně dokonce o 87.761. Pomohla k tomu podle generální ředitelky Úřadu práce ČR Kateřiny Sadílkové dobrá kondice tuzemské ekonomiky i jarní sezonní práce, které jsou již v plném proudu.

Nezaměstnanost v Česku podle odhadů klesla. Je nejnižší od roku 2008

"V dubnu také už naplno běží veřejně prospěšné práce, v jejichž rámci probíhají jarní úklidy veřejných prostranství. V následujících měsících by tak mohla nezaměstnanost ještě dále klesat," doplnila Sadílková.

Ve více než polovině krajů se nezaměstnanost v dubnu dostala pod celorepublikový průměr. Nejlépe si vedl Plzeňský kraj, kde klesla na 2,7 procenta. Praha, Královéhradecký a Pardubický kraj skončily společně na druhém místě s tříprocentní nezaměstnaností. Naopak nejvyšší podíl lidí bez práce měl se sedmi procenty Ústecký kraj, ale i u něj nezaměstnanost oproti březnu klesla.

Roboti uzmou v Česku během příštích dvou dekád desetinu pracovních míst, soudí stát

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!