Majoritní akcionář skupiny Arca Investments Velič je v úpadku. Soud povolil oddlužení

Majoritní akcionář skupiny Arca Investments Rastislav Velič.

Majoritní akcionář skupiny Arca Investments Rastislav Velič. Zdroj: Michael Tomeš

Předseda představenstva a majoritní akcionář skupiny Arca Investments Rastislav Velič je z rozhodnutí Městského soudu v Praze ode dneška v úpadku. Vyplývá to z usnesení soudu. Soud současně povolil Veličovi oddlužení. Věřitelé mají dva měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky u soudu.

Insolvenčním správcem se stala společnost Tetera a spol., dosavadní předběžný správce. „Velič musí do 15 dnů soudu předložit seznam svého majetku a závazků. Věřitelé mají nyní možnost svými hlasy rozhodnout, zda Veličův úpadek bude skutečně řešen oddlužením, nebo zda svými hlasy prohlásí na jeho majetek konkurz. Věřitelé také mohou navrhnout svolání schůze věřitelů,“ uvedl Marek Indra, většinový akcionář významného věřitele IFIS investičního fondu.

„Povolení oddlužení však není podle nás na místě. Předložíme soudu přehled dlouhé řady důvodů, proč má IFIS za to, že u pana Veliče jde o nepoctivý záměr a měl by být na jeho majetek prohlášen konkurz,“ dodal Indra.

Podle serveru Seznam Zprávy Velič a někdejší spolumajitel sázkové společnosti Fortuna Petr Bouma jsou první dva lidé, které zažaloval insolvenční správce Lee Louda kvůli tomu, že ze společnosti Arca Investments získali zpět své pohledávky v době, když už Arca neměla peníze na splácení dluhů. Více než 1900 dalších věřitelů přitom dosud nedostalo nic.

Celkem 1,2 milionu korun si podle serveru Velič nechal vrátit v dubnu 2020, tedy v době, kdy už Arca měla po splatnosti řadu směnek, které si u firmy lidé nakoupili. Správce proto soudu navrhuje rozhodnout tak, aby Velič do tří dnů od právní moci rozsudku 1,2 milionu korun Arce vrátil.

Šéfa Arcy Veliče nežaloval insolvenční správce přímo, žaloba padla na Veličovu firmu HiLow. Ta Arce pronajímala automobily. Podle odpůrčí žaloby si v únoru 2020 půjčila Arca Investments od HiLow 1,9 milionu korun. Půjčka byla splatná na konci roku 2021, dodal server.

Arca Investments zkrachovala, věřitelé přihlásili do insolvence 23 miliard korun. V říjnovém prvním kole přezkumného jednání byly přiznány nároky věřitelů za více než 15 miliard. Schůze věřitelů mimo jiné odhlasovala, že úpadek se bude řešit reorganizací, nikoli konkurzem. Zároveň bude mít Arca přednostní právo sestavit reorganizační plán. Arca následně informovala o tom, že připravila návrh podmínek své reorganizace. Věřitelům má zajistit alespoň 50 procent uspokojení pohledávek v průběhu pěti let.