Maloobchodní tržby v eurozóně v lednu rostly nejvíc od srpna 2005 | E15.cz

Maloobchodní tržby v eurozóně v lednu rostly nejvíc od srpna 2005

Nákupní galerie Viktora Emanuela II. v Miláně
Nákupní galerie Viktora Emanuela II. v Miláně
• 
ZDROJ: Mike and Annabel Beales via Flickr (CC BY-ND 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Maloobchodní sektor eurozóny zahájil letošní rok silným růstem. Statistický úřad Eurostat dnes oznámil, že maloobchodní tržby v zemích platících eurem se v lednu meziročně zvýšily o 3,7 procenta, tedy nejrychlejším tempem od srpna 2005.

Meziroční růst tržeb tak výrazně překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 1,9 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby zvýšily o 1,1 procenta, nejrychleji od května 2013.

Údaje o tržbách signalizují stoupající důvěru spotřebitelů v ekonomiku eurozóny. K příznivému vývoji maloobchodního sektoru velkou měrou přispělo Německo, kde meziroční růst tržeb dosáhl sedmiletého maxima 2,9 procenta.

Poptávku zvyšují nízké úrokové sazby a levný benzin

Poptávku spotřebitelů v eurozóně podporují nízké úrokové sazby a levný benzin. Německo navíc na rozdíl od jiných zemí eurozóny, například Francie, těží rovněž z příznivé situace na trhu práce.

V celé Evropské unii se maloobchodní tržby v lednu meziročně zvýšily o rovná čtyři procenta, zatímco meziměsíčně stouply pouze o 0,8 procenta. Nejvýraznější meziroční nárůst v rámci EU podle dostupných údajů zaznamenalo Lucembursko, kde se tržby zvýšily o 10,7 procenta. Nejhůře si naopak vedlo Finsko, které vykázalo pokles tržeb o 1,2 procenta. Data za Českou republiku zpráva Eurostatu neobsahuje.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.