Minimální mzda na Slovensku bude vyšší než v Česku, přesáhne 400 eur | E15.cz

Minimální mzda na Slovensku bude vyšší než v Česku, přesáhne 400 eur

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Minimální mzda na Slovensku od příštího roku vzroste na 405 eur (10 980 korun), a bude tak vyšší než v České republice, kde ale zaměstnanci v průměru vydělávají více než pracovníci v zemi pod Tatrami. Podle slovenského premiéra Roberta Fica, který dnes podepsal nařízení o úpravě minimální mzdy, má zmiňovaná úprava motivovat Slováky k práci.

Levicový kabinet premiéra Fica rozhodl o zvýšení minimální mzdy o 6,6 procenta z letošních 380 eur (10 300 korun) poté, co se na její úpravě nedohodli zaměstnavatelé s odbory.

„Chceme, aby se vyplatilo pracovat. Aby ten, kdo si najde práci, dostal více než v případě, že zůstane bez práce a bude odkázán na sociální pomoc státu,“ řekl novinářům Fico. Dodal, že úprava minimální mzdy má obecně přispět ke zvyšování výdělků. Průměrná mzda na Slovensku loni vzrostla o 4,1 procenta na 858 eur (23 260 korun).

Celkem 113 tisíc lidí na minimální mzdě

Minimální mzdu, která v průběhu dvou let vzroste na Slovensku o 15 procent, pobírá v pětimilionové zemi podle premiéra 113 tisíc lidí. Nejčastěji jde o pracovníky restaurací, barů, jakož i zaměstnanců v textilním, oděvním a kožedělném průmyslu.

Sdružení slovenských zaměstnavatelů upozorňuje, že zmiňovaný nárůst nejnižšího výdělku je překážkou pro zaměstnávání lidí s nízkou kvalifikací a lidí nezaměstnaných. Míra nezaměstnanosti na Slovensku v srpnu klesla na více než šestileté minimum 11,32 procenta, dlouhodobě je ale vyšší než v celé EU.

Česko: minimální mzda vyroste na necelých 10 tisíc

V Česku minimální mzda činí 9200 korun a od příštího roku na základě rozhodnutí kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky vzroste na 9900 korun. Nižší minimální mzdu než Slovensko bude mít z jeho sousedů podle společnosti Profesia také Maďarsko.

Na Slovensku minimální mzdu upravuje zvláštní zákon. Pokud se na její výši nedohodne ani tripartita, nejnižší výdělek na další rok stoupne nejméně ve stejné výši jako roste průměrná mzda v ekonomice. Kabinet má podle zákona současně zohlednit například vývoj spotřebitelských cen, zaměstnanosti nebo životního minima.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah