Nejbohatší muž Hong Kongu se chystá do důchodu | E15.cz

Nejbohatší muž Hong Kongu se chystá do důchodu

Nejbohatší muž Hong Kongu se chystá do důchodu
Li Ka-shing
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: EdTech Stanford University School of Medicine via Flickr
Karel Pučelík

Karel Pučelík

Jeden z nejmovitějších lidí světa a zároveň nejbohatší občan Hong Kongu ve svých téměř v devadesáti letech odchází do důchodu. Magnát Li Ka-shing za několik desetiletí vybudoval byznysový kolos se širokým záběrem. Podniká v mnoha oborech včetně telekomunikací a realit. Miliardové společnosti CK Hutchinson a CK Asset letos převezme jeho syn.

Li Ka-shing šéfuje společnostem CK Hutchinson a CK Asset. V průběhu května ale Li z vedení společnosti odejde. Informoval o tom server CNBC.com. Celkové jmění 89letého finančníka je odhadováno na více než 35 miliard dolarů, což z něj dělá 23. nejbohatšího člověka světa.

V Hong Kongu je dokonce vůbec nejbohatším. Jeho aktivity jsou široké, ovlivňují téměř každý obor v oblasti. Podniká mimo jiné v telekomunikacích, realitách nebo logistice.

Sorosův plán? Evropu chce proměnit v kontinent migrantů, řekl Orbán

V čele společností, jejichž hodnota přesahuje 80 miliard dolarů, ho nahradí třiapadesátiletý syn Victor, který už v současnosti působí jako jeho zástupce. Jen odpočinek ale Li neplánuje, ve firmě bude dál pracovat jako poradce.

Li Ka-shing se narodil v čínském Kuang-tungu. Kvůli smrti otce nedokončil střední školu a začal pracovat v továrně na plastové výrobky. V podmínkách, které zahrnovaly pracovní dobu přes dvacet hodin denně, ale dlouho nevydržel. V roce 1950 ve svých 22 letech založil první vlastní firmu. Dnes jeho společnosti působí ve více než padesátce zemí světa, ve kterých zaměstnává 300 tisíc lidí. 

Bývalí uhlobaroni chtějí tisíce Vítkových bytů

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!