Nezaměstnanost v Japonsku klesla na dvacetileté minimum

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: ctk/AP

Míra nezaměstnanosti v Japonsku v říjnu klesla na dvacetileté minimum 3,1 procenta ze zářijových 3,4 procenta. Snížily se však rovněž spotřebitelské výdaje a příjmy. Vyplývá to z dnešních údajů japonské vlády.

Spotřebitelské výdaje se meziročně propadly o 2,4 procenta, průměrný příjem klesl o 0,9 procenta. Údaje podle agentury Reuters podtrhují obtížnost záměru vlády přimět podniky ke zvyšování mezd.

„Nabídka pracovních míst roste, průměrný výdělek zaměstnanců se však příliš nezvyšuje. Proto nerostou příjmy domácností a spotřeba zůstává slabá,“ uvedl ekonom Taro Saito z výzkumného institutu NLI.

Premiér Šinzó Abe slíbil podnikům výměnou za zvyšování mezd pokles daňové zátěže. Vláda rovněž plánuje zvyšování minimální mzdy, která v současnosti činí 798 jenů (166 korun) na hodinu. Tento plán počítá s růstem o tři procenta ročně, díky kterému by se minimální mzda měla do roku 2020 vyšplhat na 1000 jenů.

Ekonom Masamiči Adači ze společnosti JPMorgan nicméně upozorňuje, že většina lidí pobírajících minimální mzdu pracuje pro malé a střední podniky, které si její zvýšení nemohou dovolit.

Jp Unemployment Rate

Japonsko je třetí největší ekonomikou na světě. Země se letos vrátila do hospodářské recese, která se obvykle definuje jako minimálně dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Hrubý domácí produkt Japonska se ve třetím čtvrtletí snížil o 0,8 procenta po poklesu o 0,7 procenta v předchozích třech měsících.

Mluvčí japonské vlády dnes oznámil, že premiér nařídil ministrům připravit nový balík výdajů na podporu ekonomiky, který by měl zahrnovat například jednorázové peněžní dávky pro chudé důchodce. O rozsahu tohoto balíku zatím nebylo rozhodnuto, podle místních médií by však výdaje mohly překročit tři biliony jenů (zhruba 625 miliard korun).

Součástí balíku by podle mluvčího měla být rovněž opatření k posílení konkurenceschopnosti japonských zemědělců v době, kdy země v rámci Transpacifického partnerství (TPP) více otevírá své trhy.

Nové výdaje by mohly zvýšit popularitu vlády před volbami, které se budou konat v létě. Zemědělci a důchodci jsou oporou premiérovy Liberálnědemokratické strany (LDP), upozorňuje agentura AP.