Agel vydělal Chrenkovi 75 milionů do kapsy | e15.cz

Agel vydělal Chrenkovi 75 milionů do kapsy

Tomáš Chrenek
Tomáš Chrenek
• 
ZDROJ: Euro - Jan Rasch
Tereza Zavadilová

Tereza Zavadilová, Aleš Borovan

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vsadit na zdravotnický byznys se miliardáři Tomáši Chrenkovi vyplatilo – uskupení Agel se mu postaralo o výplatu. Z loňského zisku matky holdingu si majitelé vyplatili 100 milionů korun na dividendách, přičemž Chrenek vlastní 75procentní podíl. Zbytek má lékař Martin Polach.

Další firmy z Chrenkova impéria už podnikateli tolik nevynesly. Třinecké železárny sice vydělaly skoro 1,4 miliardy korun, ovšem celý zisk zůstal ve firmě. Železárny totiž v roce 2010 vykázaly ztrátu 1,1 miliardy korun, takže firma loňský zisk použije na její pokrytí.

Výdělky Chrenkovi nepřitekly ani z jeho filmového a televizního byznysu. Ten se potýkal se střídavými úspěchy a neúspěchy. Zatímco filmové ateliéry Barrandov Studio i produkční firma Barrandov Productions zvedly zisky, televizní stanice Barrandov stále zůstává dírou na peníze. Její ztráta loni více než trojnásobně přesáhla zisk ostatních dvou showbyznysových společností.

Filmové ateliéry Barrandov Studio loni skoro zdvojnásobily zisk na 49 milionů korun, tržby naopak poklesly ze 467 milionů na 435 milionů. Polepšila si i produkční firma Barrandov Productions, která dosáhla zisku skoro dvou milionů korun (v roce 2010 pouze 19 tisíc) při tržbách 51 milionů korun. Společnost vyrábí pořady i pro další Chrenkův podnik, TV Barrandov, která stále zůstává ztrátová. Společnost Barrandov Televizní Studio loni, ve třetím roce fungování stanice, prodělala 181 milionů korun. Tržby ale zvýšila ze 138 milionů na 335 milionů korun. Všechny tyto showbyznysové projekty patří pod hlavičku Moravia Steel, tedy Chrenek se na nich podílí s dalšími akcionáři Evženem Balkem, Jánem Moderem a Máriou Blaškovou.

Skupina Agel loni vydělala 479 milionů korun, tedy zhruba stejně jako v předchozím roce. Do zisku holdingu nejvíce přispěly firmy Martek Medical, což je distributor zdravotnického materiálu, lékárenská síť Repharm a Nemocnice Podlesí. Ve ztrátě jsou naopak pobočky Agelu na Slovensku a v Polsku.

Jak se loni dařilo firmám z impéria Tomáše ChrenkaAutor:

Třinecké železárny se loni po dvou letech dostaly ze ztrávýrobní ty a vydělaly 1,34 miliardy korun – v letech 2009 a 2010 totiž evropský trh s ocelí prudce propadl, až loni oživil. To se projevilo i v tom, že železárnám loni skoro o dvacet procent vzrostly tržby na 38,9 miliardy korun.

Chrenek na sebe strhl negativní pozornost na začátku roku 2009, kdy zkrachovala společnost Moravia Energo, obchodník s energiemi patřící do jeho skupiny. Ta po sobě zanechala dluh zhruba čtyři miliardy korun. Nejvíce na to tehdy doplatila Komerční banka, která odepsala jednu miliardu korun. Komerční banka nyní nefiguruje jako financující banka pro žádnou z Chrenkových firem.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah