Aholdu se daří. Provozovatel Alberta na konci roku zvýšil zisk o 39 procent | E15.cz

Aholdu se daří. Provozovatel Alberta na konci roku zvýšil zisk o 39 procent

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Ahold

ČTK

Nizozemské maloobchodní společnosti Ahold vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí očištěný provozní zisk o 39 procent na 421 milionů eur (11,4 miliardy korun). Výsledky výrazně překonaly očekávání analytiků díky růstu na hlavních trzích a růstu internetového prodeje. Uvedla to firma v dnešním prohlášení. V České republice, kde Ahold provozuje obchody Albert, se provozní zisk prudce zvýšil na 16 milionů eur, tedy 440 milionů korun, z předloňských pěti milionů eur, čili 127 milionů korun.

Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters očekávali v průměru zisk 369 milionů eur. Tržby se zvýšily o 21,4 procenta na 9,8 miliardy eur. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů stouply o 11,8 procenta. Tržby z prodeje přes internet bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů vzrostly o 29,1 procenta. Čistý zisk se zvýšil o 16 procent na 254 milionů eur.

Tržby obchodů Albert v České republice vzrostly za celý loňský rok o 16,5 procenta na 1,77 miliardy eur (47,9 miliardy korun). Firma uvedla, že český trh silně ovlivňují promoční nabídky, velká část slevových akcí byla spuštěna ve druhé polovině loňského roku.

„Naše obchody nebyly výjimkou, přičemž i nadále klademe důraz na vysoký podíl lokálních produktů a atraktivní marketingové kampaně,“ uvedl firma.

Spojení s konkurentem

Provozní marže, tedy podíl očištěného provozního zisku na tržbách, stoupla v Česku na 3,5 procenta z 1,2 procenta. K výraznému zlepšení přispěly jednorázové položky související se spojením s obchody SPAR. Za celý rok očištěný provozní zisk v Česku stoupl o 32 procent na 27 milionů eur. V korunách se zvýšil na 743 milionů Kč z 522 milionů korun v roce 2014.

Ahold se loni dohodl na spojení s belgickým konkurentem Delhaize. Sloučená skupina s názvem Ahold Delhaize bude čtvrtým největším maloobchodním řetězcem v Evropě. Ahold dnes potvrdil, že spojení by mělo být dokončeno do poloviny letošního roku.

Za celý loňský rok očištěný provozní zisk stoupl o 15,3 procenta na 1,46 miliardy eur. Tržby se zvýšily o 16,6 procenta na 38,2 miliardy eur.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.