Česká pošta chce 1,7 miliardy za ztrátové služby | E15.cz

Česká pošta chce 1,7 miliardy za ztrátové služby

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Euro E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Firmy, které konkurují státní České poště, zřejmě budou muset doplácet stovky milionů korun na její provoz. Pošta totiž spočítala, kolik tratí tím, že musí ze zákona provozovat pobočky i v odlehlých místech. Českému telekomunikačnímu úřadu už poslala vyučtování na 1,7 miliardy, informovaly Hospodářské noviny (HN).

Takzvaný kompenzační fond ale letos teprve vznikne. Měly by se do něho skládat všechny subjekty na trhu podle svého podílu. Fond by měl sloužit k úhradě ztráty z poskytování tzv. univerzální služby. V případě České pošty je to například povinnost ze zákona provozovat ztrátové pobočky i v odlehlých místech.

ČTÚ musí nyní sumu přezkoumat a rozhodnout, které firmy budou platit a kolik. „V tuto chvíli není možné předjímat výsledek ověřování a vyjadřovat se k tomu, zda lze částku považovat za adekvátní. Jedná se o první žádost o úhradu a ČTÚ tedy nemá žádné srovnání, řekla deníku mluvčí úřadu Tereza Špinková.

ČTÚ bude částku rozporovat, ta se možná sníži až na polovinu

Podle HN se ale bude ČTÚ snažit částku rozporovat, nakonec by se mohla snížit až na polovinu. Konkurenčním firmám se zdají náklady vyčíslené Českou poštou neúměrné.

Česká pošta, která provozuje 3300 poboček a zaměstnává 32 tisíc lidí, měla do konce roku 2012 monopol na doručování dopisů a dalších adresných listovních zásilek do 50 gramů. Od roku 2013 může tyto služby nabízet i konkurence, která se zaměřuje hlavně na podání od firemních klientů, která tvoří 95 procent trhu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.