Český trh se zlatými šperky loni opět mírně vzrostl | E15.cz

Český trh se zlatými šperky loni opět mírně vzrostl

ČTK

Share on Facebook Messenger
Vstoupit do diskuze
0

Český trh se zlatými šperky loni opět mírně vzrostl. Puncovní úřad opatřil ochrannou známkou 939 tisíc zlatých šperků, meziročně o 13 procent víc. Počet stříbrných šperků označených puncem vzrostl o pět procent na 1,17 milionu kusů. Vyplývá to z výroční zprávy Puncovního úřadu za rok 2016.

Úřad uvedl, že „1,844 tuny zlata, 8,597 tuny stříbra a přes dva miliony kusů vyzkoušeného a označeného zboží je úctyhodný výkon od 39 pracovnic, které tyto činnosti v Puncovním úřadě vykonávají“.

Potěšitelný je podle úřadu relativně vysoký podíl tuzemských výrobců na celkovém množství zboží z drahých kovů, u zlata je to 44,2 procenta, u stříbra 18,3 procenta. „To potvrzuje dobrou konkurenceschopnost tuzemských šperkařských firem,“ píše se ve zprávě.

Puncovní úřad označil loni 939 tisíc kusů zlatých šperků o celkové hmotnosti 1,8 tuny a 1,17 milionu kusů stříbrných šperků o hmotnosti 8,6 tuny. Šperky se do ČR nejčastěji dovážejí z Německa, Itálie, Turecka a Číny.

 

U předloženého zboží byly často zjištěny závady v ryzosti, pro něž nebylo zboží uvolněno k prodeji, a také další nedostatky. V roce 2016 zachytil úřad celkem 18.391 kusů závadných šperků. Mezi nedostatky, které zjistil, figurovala špatná deklarovaná ryzost, nižší než zákonná ryzost či šperky byly z obecného kovu.

Trh se zlatými šperky od roku 2014 pozvolna roste. Svého dna dosáhl v roce 2013, kdy úřad opuncoval 708 tisíc zlatých šperků o hmotnosti 1463 kilogramů. Bylo to nejméně zlatých šperků s ochrannou známkou od roku 1993. Posledním výrazným vrcholem trhu byl rok 2007, kdy úřad opuncoval 1,893 milionu zlatých šperků o hmotnosti 4339 kilogramů. Na výrobce a prodejce šperků poté dolehla hospodářská krize.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.