ČOI:Třetina prodejců v atraktivních místech šidila | E15.cz

ČOI:Třetina prodejců v atraktivních místech šidila

Restaurace - ilustrační foto
Restaurace - ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jiri Slama, Mlada fronta

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prodejci a restauratéři v turisticky atraktivních oblastech dostali v létě od České obchodní inspekce (ČOI) 410 pokut v souhrnné výši 930 500 korun. Nejčastěji porušovali zásady poctivosti prodeje a povinnost informovat spotřebitele o ceně. Inspektoři zjistili ve druhém a třetím čtvrtletí porušení předpisů ve třetině z 1351 kontrol.

Inspekce také zakázala prodej 902 výrobků, které nesplňovaly podmínky pro uvedení na trh, jejich hodnota byla 74 tisíc korun.

Mezi nejčastější porušení předpisů patřily nesprávná hmotnost či míra jídla a nápoje nebo účtování ceny v neprospěch spotřebitele. To zjistili inspektoři ve 232 případech.

Stále mnoho nedostatků

S cenou nabízených výrobků nebo služeb nebyl spotřebitel seznámen ve 124 případech. Při 87 kontrolních nákupech nebyl vydán doklad o koupi se všemi náležitostmi.

„Kázeň prodávajících se sice ve srovnání s výsledky loňských kontrol v letní sezóně zlepšila, ale poměr porušení je stále příliš vysoký na to, abychom mohli ČR prezentovat jako zemi přátelskou vůči turistům, a to našim i zahraničním,“ uvedl ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Kontrolní akce monitorovala nabídku a prodej zboží i poskytování služeb v turistických oblastech, které jsou spotřebiteli využívány zejména v létě. Šlo zejména o sportovní areály, přírodní koupaliště, ubytovací zařízení či hrady a zámky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah