Další cestovka má potíže, CK Solymar nechala v Itálii přes stovku klientů | E15.cz

Další cestovka má potíže, CK Solymar nechala v Itálii přes stovku klientů

Další cestovka má potíže, CK Solymar nechala v Itálii přes stovku klientů
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Holiday World

ČTK
vag

Pojišťovna Uniqa zajistila náhradním letadlem návrat 112 klientů CK Solymar z Itálie, ti dnes ráno přistáli v Praze. Klienti cestovky po skončení pobytu na Sicílii v úterý dorazili na letiště v Palermu, kde se však dozvěděli, že jejich zpáteční let do Prahy byl zrušen. Solymar od 2. července již nemá platnou pojistku proti úpadku a momentálně má přerušenou živnost na provozování CK. Podle majitele CK Jana Pfeifera ale Solymar na řešení potíží pracoval, let byl zrušen kvůli závadě letounu.

„V úterý odpoledne se nám podařilo kontaktovat odpovědné zástupce CK, kteří nejprve odkazovali na dočasné technické obtíže s tím, že zajistí odlet v dalších dnech. Požadovali jsme od nich doložit, že mají tento náhradní let zajištěný. Žádný uspokojivý doklad jsme však do večera nedostali. Proto jsme začali jednat sami a na vlastní náklady sehnali letadlo,“ vysvětlila mluvčí pojišťovny Eva Svobodová.

Později pojišťovnu kontaktovala také česká konzulka z Říma a následně i postižení klienti s žádostí o řešení složité situace turistů, kteří už byli řadu hodin na letišti. Ministerstvo zahraničních věcí se připojilo s poukazem na skutečnost, že CK na vzniklé potíže nereaguje.

Majitel a jednatel CK Solymar se ale hájí tím, že let byl ze strany cestovky plně zaplacen, ovšem smluvní partner, firma Volotea, nejprve jednostranně oznámil odložení cesty kvůli technickým problémům, a pak i zrušení letu. „Společnost Solymar byla připravena pro náhradní dopravu i ubytování klientů v hotelu,“ sdělil.

CK Solymar byla pojištěna u UNIQA proti úpadku do začátku července. Pojišťovna vypověděla pojistnou smlouvu s CK dne 20. června 2013 s uplynutím doby pojištění dne 2. července 2013. Ukončení smluvního vztahu bylo oznámeno ministerstvu pro místní rozvoj. Od 16. července má firma v živnostenském rejstříku přerušenou koncesi na provozování CK.

CK Solymar byla bezproblémovým klientem Uniqa dlouhá léta
Nedávno se však pojišťovna dozvěděla o změně vlastnické struktury a také o změnách ve skladbě a objemech obchodů, a proto smlouvu vypověděla. Majitelem Solymaru byl až do července dle obchodního rejstříku Alonso Melero Pascual, který stál také za cestovní kanceláří Prázdninový klub Evropa, která ukončila činnost. Současným majitelem je Jan Pfeifer. Firma Solymar se v dubnu změnila z cestovní agentury na cestovní kancelář.

CK Solymar dosud oficiálně nesdělila své stanovisko ke vzniklé situaci a neuvedla konkrétní důvod svých potíží. Pokud oznámí, že kvůli insolvenci končí, mohou poté poškození klienti uplatnit nároky vzniklé do 2. července 2013 vůči Uniqa, u níž bylo do tohoto data platná pojistka proti úpadku. Než Solymar oficiálně zbankrotuje, musí se lidé s pohledávkou obracet na cestovku.

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!