Důchodci jdou do práce. Zaměstnání místo odpočinku volí čím dál víc lidí | E15.cz

Důchodci jdou do práce. Zaměstnání místo odpočinku volí čím dál víc lidí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro

ČTK, čap

Share on Facebook Messenger
V Česku postupně přibývá pracujících důchodců a důchodkyň, a to i přes zvyšování věku pro odchod na odpočinek. Zatímco v roce 2010 chodilo do zaměstnání necelých 130 tisíc starobních penzistů a penzistek, letos v prvním pololetí jich bylo už 145 tisíc. Stoupající trend zaznamenal Český statistický úřad.

„Každoročně přibývá počet zaměstnaných starobních důchodců, zároveň pobírají důchod a stále pokračují v pracovní aktivitě,“ uvedl Daniel Chytil z oddělení pracovních sil ČSÚ. Dodal, že současní padesátníci by v důchodovém věku rádi napodobili vzory ze západních zemí Evropy, zůstali déle aktivní a více využívali aktivního odpočinku.

Podle jeho kolegy Ondřeje Nývlta není míra zaměstnanosti důchodců příliš vysoká, i když se zvedá. Dosahuje 11,5 procenta. Většímu uplatnění brání nedostatek zkrácených úvazků, míní experti. Velký zájem pracovat v penzi mají ale i lidé předdůchodového věku. Podle zjištění statistiků by i v penzi rády do zaměstnání dál chodily dvě pětiny lidí po padesátce. Je to přes 460 tisíc lidí.

V Praze by v důchodu chtěli pracovat dokonce čtyři z pěti lidí od 50 do 69 let, na Vysočině zhruba třetina. Z vysokoškoláků by nechtělo skončilo jen na odpočinku 63 procent, z lidí se základním vzděláním 32 procent. „Vyšší úmysl pracovat mají ženy a muži s vyšším vzděláním, v městských regionech a s nemanuální profesí,“ shrnul Nývlt.

Česká společnost stárne a lidí vyššího věku přibývá. Senioři nad 65 let tvoří teď asi 17 procent obyvatel. V roce 1990 to bylo ani ne 13 procent. V polovině století budou představovat třetinu. Pracovní aktivita starobních důchodců výrazně ovlivňuje podle statistiků příjmy domácností starších osob. Domácnosti pracujících důchodců patří mezi ty s nejvyšším příjmem na člověka. Jejich celkové zastoupení je však relativně nízké.

Starobní důchodci žijí v posledních dvaceti letech čím dál více sami nebo v partnerské domácnosti bez další osoby. Snižuje se také podíl vícegeneračních domácností, které mohou zaručit flexibilnější péči o seniory či seniorů o vnoučata.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.