Galerie dostanou od státu miliony na nákup děl současných umělců | E15.cz

Galerie dostanou od státu miliony na nákup děl současných umělců

ČTK

Ministerstvo kultury nabídne prostřednictvím nového dotačního programu galeriím a muzeím podporu pro nákup uměleckých děl. Zřízení programu dnes schválila vláda, počítá se s udělením dotací již v letošním roce. Mluvčí ministerstva Simona Cigánková uvedla, že by v programu měly ročně být desítky milionů korun. Akviziční fond bude zaměřen na současné umění. Nebudou z něj ale moct čerpat velké instituce zřizované ministerstvem, jako je třeba Národní galerie v Praze.

Ty mají dostávat peníze na mimořádné akvizice rovnou do svého rozpočtu. Například Národní galerie ale nízkou sumu, kterou jí ministerstvo kultury na akvizice poskytuje, léta kritizuje. Nový dotační program je součástí Koncepce rozvoje muzejnictví v České republice v letech 2015 až 2020, kterou před dvěma lety schválila vláda. Měl by být určen primárně na rozvoj regionů, uvedlo ministerstvo.

Dotace bude udílet odbor muzeí a galerií a peníze půjdou z rozpočtu ministerstva v daném roce. Podpora nákupu současného umění, jemuž se zejména tuzemské veřejné instituce podle odborníků věnují velmi málo, by se mohla týkat i soukromých sbírek.

Finanční prostředky z akvizičního fondu jsou poskytovány muzeím, galeriím, případně dalším subjektům hospodařícím se sbírkami muzejní povahy zapsanými do Centrální evidence sbírek (CES), které nezřizuje ministerstvo, sdělila Cigánková. Žadatelé musejí být ti, kdo mají v CES zapsány sbírky výtvarného umění a architektury, uměleckého řemesla, uměleckoprůmyslové práce, fotografie, filmy, videozáznamy a jiná obrazová nebo zvuková média.

Oficiální spot k výstavě České století v komiksu v Paláci Lucerna

"Takže za splnění výše uvedených podmínek může být dotace poskytnuta i soukromému subjektu," uvedla. V Centrální evidenci sbírek muzejní povahy je zapsáno přes 800 položek.

Program by se měl podle ministerstva vztahovat zejména na nákup domácích autorů, bude se z něj ale moci čerpat i dotace na nákup zahraničních autorů. "Pokud je sbírka dané organizace takto zaměřená. Jednou z podmínek žadatele je například mít schválenou sbírkotvornou koncepci organizace," uvádí ministerstvo.

Galeristé mohou žádat o dotaci na nákup děl mladších 50 let, která jsou volným uměním i originální autorskou dokumentací díla volného umění. Mohou mezi to spadat i původní dokumentace instalací a autorských záznamů performancí, dokumentace architektonického návrhu, užité umění, průmyslový design i jeho originální dokumentace, autorské fotografie, původní negativy, videa nebo autorské knihy.

O dotacích bude rozhodovat rada fondu, která bude mít devět členů jmenovaných ministrem kultury z odborníků na oblast moderního umění, architektury a designu.

 

 

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!