Garance nástupní mzdy 40 tisíc. Lékárny Dr. Max lákají nové zaměstnance | E15.cz

Garance nástupní mzdy 40 tisíc. Lékárny Dr. Max lákají nové zaměstnance

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Největší lékárenský řetězec Dr. Max zavádí garantovanou nástupní mzdu 40 tisíc korun pro lékárníky a 26 tisíc korun pro farmaceutické asistenty. Zároveň firma zvýší od října platy stávajícím zaměstnancům, informoval její mluvčí Michal Petrov. Česká lékárnická komora to vítá, vadí to ale Sdružení majitelů lékáren. Podle jeho předsedy Marka Hampela bude mít nabídka vliv na zaměstnance ostatních lékáren. Podle serveru Platy.cz je průměrná mzda lékárníka asi 33 tisíc korun, laboranta asi 22 tisíc korun. Průměrná mzda v Česku letos v prvním čtvrtletí byla 30 265 korun.

Podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby je povolání lékárníka ve srovnání s lékaři či zubaři silně podhodnoceno. "Lékárníci stejně jako oni studují roky na vysoké škole, vykonávají podobně náročnou odbornou práci, povinně se celoživotně vzdělávají a řada z nich dále zvyšuje svoji specializaci," sdělil.

Nástupní plat lékárníků podle něj vysokoškolskému vzdělání ani míře odpovědnosti neodpovídá. Mnozí proto podle komory odcházejí mimo zdravotnictví či do zahraničí. "Za komoru tedy vítáme jakékoli aktivní kroky, které vedou k finančnímu přilepšení a nastavení lepších platových podmínek v lékárnách," dodal Chudoba.

Podle Daniela Horáka, generálního ředitele společnosti Česká lékárenská holding, která provozuje síť lékáren Dr. Max, se potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil celý lékárenský trh. V jejich více než 420 lékárnách chybí asi 230 zaměstnanců, lékárníků nebo farmaceutických asistentů. Nejvíc v severozápadních Čechách a Praze.

Zároveň firma od října zvýší platy stávajících zaměstnanců. "Nejde nám jen o povzbuzení náboru, ale samozřejmě i o stabilizaci lidí," dodal Horák. Navýšení se podle něj dotkne asi 3500 zaměstnanců.

"Je pravda, že pokud dochází ke zvyšování mezd ve všech oborech, je nutné hledat cesty pro navýšení také v segmentu lékáren. Je však na každém provozovateli, jakou zvolí strategii. Touto strategií se spustí spirála, která bude mít dopad hlavně na malé lékárny," řekl Michal Jurča, provozní ředitel lékáren Benu, které jsou druhou největší sítí.

Podle Marka Hampela, předsedy Grémia majitelů lékáren, které sdružuje především lékárny nezapojené do sítí, bude mít nabídka vliv také na zaměstnance těchto nezávislých lékáren. "Tento krok povede ke snížení kvality poskytovaných služeb a bude mít vliv například na délku otevírací doby a individuální přípravu léčiv v lékárnách," uvedl.

Dr. Max se podle něj snaží v této době nalákat absolventy. "Tímto krokem společnost jasně deklaruje, že přecenila svou expanzní politiku a nemá dostatek odborných pracovníků ve svých lékárnách," dodal Hampel.

E15 Premium - Jak žít 120 let

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah