Globus klamal zákazníky: jako česká prodával jablka z Polska s nadměrným množstvím pesticidů | E15.cz

Globus klamal zákazníky: jako česká prodával jablka z Polska s nadměrným množstvím pesticidů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla v pardubickém Globusu jablka z Polska, která prodejce vydával za česká, čímž klamal spotřebitele. Obsahovala také sedmkrát více pesticidů, než povoluje zákon. Jednalo se o jablka odrůdy Paula Red. Globus část pochybení přiznal.

"Laboratorní analýza prokázala přítomnost pesticidu chlorpyrifos v množství 0,076 miligramu na kilogram, přičemž přípustná hranice je 0,01 miligramu," uvedl mluvčí inspekce Radoslav Pospíchal.

Označení jablek jako českých našli zákazníci na regálové etiketě. "Šetřením u dodavatele se zjistilo, že původem byla z Polska. Po došetření případu zahájí inspekce s Globusem správní řízení o uložení pokuty," řekl Pospíchal.

"V případě chybného označení země původu se jednalo o naše neúmyslné pochybení, které přiznáváme a za které se zákazníkům omlouváme," řekla Pavla Hobíková z oddělení externí komunikace Globusu.

Globus podle ní řeší výsledek laboratorních testů s dodavatelem. "V některých hypermarketech nyní nabízíme až 13 druhů jablek, z čehož deset druhů bylo vypěstováno v České republice. V sortimentu aktuálně žádná jablka z Polska nemáme," dodal Hobíková.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah