Hokejový šampionát přinese ekonomice 1,5 miliardy korun, říká analytik | E15.cz

Hokejový šampionát přinese ekonomice 1,5 miliardy korun, říká analytik

Fanoušci v O2 aréně oslavují gól českého mužstva.
Fanoušci v O2 aréně oslavují gól českého mužstva.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Probíhající mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě by mělo do tuzemské ekonomiky přinést kolem 1,5 miliardy korun, uvádí hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. To sice odpovídá jen asi třem setinám procenta HDP, v lokálním měřítku či pro obory jako cestovní ruch a pohostinství však mohou být přínosy značně vyšší, dodal analytik.

Z toho by se dodatečné příjmy z turistického ruchu a maloobchodního prodeje spojeného s hokejovým šampionátem mohly pohybovat mezi 600 až 800 miliony korun. Mírně se zvýšily i útraty českých domácností. „Na úrovni celé ekonomiky je ale dopad hokejového šampionátu zanedbatelný,“ říká Marek.

Podobně se vyjádřil odborník na hotelnictví PwC Jan Musil. „Mistrovství světa v hokeji podpoří příjmy hotelů, ale také restaurací, barů a dalších zařízení, kam chodí zahraniční i čeští fanoušci sledovat hokej či slavit vítězství. Konkrétně v Praze by průměrná obsazenost hotelů měla vzrůst na 72 procent z loňských 70,5 procenta,“ uvedl.

Pražské hotely během květnového mistrovství světa v hokeji zdražily v průměru ceny za ubytování o 12 až 20 procent, uvedla nedávno Asociace cestovních kanceláří ČR. Českou republiku by v souvislosti s konáním mistrovství mohlo podle odhadů navštívit celkem až 300 tisíc zahraničních turistů.

Kromě Rakouska, Německa a Slovenska by největší část turistů směřujících do Česka za hokejem podle agentury CzechTourism měli tvořit návštěvníci ze skandinávských zemí, Ruska, USA a Kanady.

„Očekáváme, že výdaje turistů během pobytu na MS budou vyšší než obvykle. Zvedne je cena za vstupné, vyšší cena za ubytování a zřejmě i vyšší útrata v restauracích,“ dodal ředitel Institutu turismu agentury CzechTourism Jan Herget.

Německý turista přitom v ČR průměrně utratí necelých 1900 korun na osobu a den. Turisté ze severských zemí utratí kolem 3500 korun, z Ruska až 4000 korun a turisté z USA přes 4600 korun za osobu a den.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah