Hříšník Gatlin je znovu tváří Nike | E15.cz

Hříšník Gatlin je znovu tváří Nike

Justin Gatlin
Justin Gatlin
• 
ZDROJ: Augustas Didzgalvis, CC BY-SA 4.0

Martina Peřinková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký sprinter Justin Gatlin znovu uzavřel smlouvu se společností Nike, která s ním v roce 2006 předčasně ukončila kontrakt kvůli dopingové aféře. Ještě v roce 2012 firma tvrdila, že o obnovení spolupráce neuvažuje. Detaily smlouvy nebyly zveřejněny.

Podobně Nike postupovala i v roce 2011, když obnovila kontrakt s hráčem amerického fotbalu Michaelem Vickem. Ten původní vypověděla v roce 2007, když Vick nastoupil na 21 měsíců do vězení za organizování psích zápasů a distribuci drog. Ani tehdy Nike detaily kontraktu nezveřejnila, ačkoli je to jinak běžná praxe.

Sprinter Gatlin patří mezi hlavní tváře současné americké atletiky. Ta s Nike spolupracuje již od roku 1991. Současný kontrakt, který zámořské atletice zaručuje roční příjem 10 milionů dolarů, skončí v roce 2017 a naváže na něj nový, s platností do roku 2040. Během dalších 23 let podpoří Nike americký atletický tým částkou mezi 450–500 milionů dolarů, což je minimálně dvojnásobek dosavadní sumy. Kromě toho má Nike „pod smlouvou“ většinu amerických špičkových atletů, od letošního roku mezi ně patří i Gatlin, ačkoli se proti obnovení kontraktu vznesla vlna kritiky ze strany sportovců.

smlouvy Nike Autor: E15

Vzhledem k tichu kolem smlouvy není jasné, na kolik si Gatlin přijde. Dosud rekordní smlouvu drží jamajský rychlík Usain Bolt, jemuž Puma v letech 2013 až 2017 vyplácí ročně 10 milionů dolarů. To je však v atletice částka výjimečná. Po Boltovi je marketingově nejpřitažlivějším atletem ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová, která si ročně díky čínské oděvní společnosti Li Ning přijde na 1,5 milionu dolarů.

Původní kontrakt ukončila Nike po dvou pozitivních dopingových testech sprintera. Po prvním provinění nesměl závodit rok, po druhém dostal osmiletý zákaz, který mu byl zkrácen na polovinu. Po návratu se Gatlinovými sponzory staly čínská oděvní firma Xtep a výrobce hodinek Deuce. Velké firmy se od něj distancovaly. Olympijský bronz v roce 2012 Gatlinovo postavení změnil. Loni už byl nejlepším sprinterem sezony. Zaběhl čtyři z pěti nejrychlejších časů na 100 metrech a dnes je z něj favorit příští olympiády.

Autor: Martina Peřinková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah