Lék pro alkoholiky antabus zmizel z lékáren, vykoupili ho překupníci

lékárna

lékárna Zdroj: Rasch Jan/Euro

Antabus není k sehnání. Těžko nahraditelný lék, který pomáhá závislým při abstinenci alkoholu, se podle všeho stal dalším artiklem překupníků, kteří vyvážejí levné léky z Česka do zahraničí.

„Látka disulfiram, kterou antabus obsahuje, není nahraditelná jinou. Jen v naší ordinaci v Ostravě dochází pro tuto medikaci průměrně dvacet klientů,“ uvádí Libor Chvíla, předseda Sekce pro alkohol a jiné toxikomanie Psychiatrické společnosti.

Chvíla klientům radí nákup za hranicemi. „V Polsku je stále k dostání lék s obsahem disulfiramu. Recept vystavený v Česku na antabus tam platí,“ vysvětluje. Kdo má do Polska daleko, tomu může lékař předepsat jiný přípravek, který ale není v Česku oficiálně registrovaný, a tak se může dovážet jen za zvláštních podmínek.

O výpadku v dodávkách antabusu informoval lékaře jeho výrobce v červnu. Další dodávka do Česka se čeká v září. Jestli ale opět nezmizí v zahraničí, nedovede nikdo zaručit.

Překupníci mají obrovské zisky

Výpadky dostupnosti léků vznikají u nás kvůli vývozu léků určených pro domácí trh do zahraničí už několik let. Většina léků na recept má v Česku regulovanou cenu, která se stanoví podle nejnižších cen v Evropě. Převezení českých krabiček léků například do Německa nese překupníkům obrovské zisky.

Do ciziny se vyvážejí medikamenty všech kategorií, od běžných léků na tlak po ty na závažná a vzácná onemocnění. Od dubna musí distributoři hlásit, nakupují-li pro tuzemské pacienty nebo pro vývoz. Podle šéfa Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakuba Dvořáčka je ale třeba zásadnější opatření. Lékový ústav by měl mít pravomoc vývoz určitého léku zakázat.

Mohly by prý být i dvojí ceny, pro vnitřní trh a pro vývoz. Podobná opatření mají Slováci a Maďaři, byť jsou na hraně s evropskými pravidly. „Je to otázka politické odvahy. Pokud se najde dobrá adaptace pro české podmínky, tak to lze poměrně jednoduše vyřešit i u nás,“ tvrdí Dvořáček.